W tym roku uroczystej gali nie będzie, ale to nie oznacza, że nie ma gratulacji. Serdecznie gratulujemy laureatom 21. edycji Nagród Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury 2020 oraz Nagród Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne roku 2019.

– Gratuluję wszystkim twórcom i animatorom kultury, ale w sposób szczególny kieruję słowa podziękowania do tych osób, które podejmują działania kulturalne z potrzeby serca, tworząc przepiękne i niezapomniane dzieła, powołują zespoły, przygotowują programy sceniczne, układy choreograficzne, spotkania teatralne i literackie oraz wernisaże, aktywizują innych, aby mogli rozwinąć się artystycznie i odnosić sukcesy – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. Marszałek zapewnia jednocześnie, że samorząd województwa wspiera i zawsze będzie wspierał w sposób znaczący opolską kulturę.

Tegoroczne nagrody trafiły do twórców i animatorów kultury ze sfery muzyki, tańca, literatury, plastyki, teatru, muzealnictwa, a także do działaczy organizacji pozarządowych i pracowników instytucji kultury. To właśnie dzięki ich pasji, zaangażowaniu i talentowi możemy uczestniczyć w wielu imprezach i projektach kulturalnych. I tak Zarząd Województwa Opolskiego przyznał w tym roku 13 nagród oraz jedno wyróżnienie w kategorii animatorzy i twórcy kultury.

Laureatami nagród specjalnych zostali:

Anna Potocka – historyk i krytyk sztuki, wieloletnia dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu;

Joanna Korzeniowska – nauczycielka, od 2008 roku animator kultury i kierownik d/s programowych Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku;

Ryszard Grajek – były dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku z ponad trzydziestoletnim stażem pracy na tym stanowisku.

Pozostali laureaci to:

Anna Święcicka – dziennikarka TVP3 Opole od ponad 10 lat, prowadzi autorski program „Strefa kultury”;

Ewa Żołna – właścicielka Opolskiej Pracowni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego;

Jolanta Begińska – nauczycielka języka polskiego w PSP w Łubnianach z ponad czterdziestoletnim stażem w zawodzie, szczególnie dba o rozwijanie kultury słowa u młodzieży

Ewa Cichoń – nauczycielka historii, od ponad 10 lat dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego;

Karolina Anioł – Wiencek – zawodowa tancerka sportowego tańca towarzyskiego, instruktorka tańca sportowego, tancerka najwyższej klasy tanecznej S;

Krzysztof Musioł – zawodowy tancerz sportowego tańca towarzyskiego, osiągający wysokie wyniki nie tylko na arenie krajowej; ale także międzynarodowej;

Edmund Borzemski – członek opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, historyk, poeta, publicysta i działacz kultury;

Zbigniew Ziółko – animator kultury, fotograf, dziennikarz, samorządow iec, polityk, żeglarz, autor tekstów, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach od ponad 30 lat;

Michał Szachnowski – założyciel i reżyser amatorskiej grupy pn. „Teatr Komedia”, która działała w latach 2009 – 2019 przy Wołczyńskim Ośrodku Kultury;

Piotr Charczuk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrzy, pomysłodawca, autor i reżyser wielu spektakli teatralnych.

Wyróżniono natomiast Adriana Dwornickiego, założyciela wortalu „Otmuchowskie zabytki i osobliwości”.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca podkreśla, że zawsze z uwagą i wielką życzliwością obserwuje aktywność i dokonania twórców i animatorów kultury w regionie. – Nasi młodzi artyści znakomicie promują region opolski w kraju i poza jego granicami i bez wątpienia są jego wspaniałymi ambasadorami – mówi. – Niech te nagrody będą zachętą do dalszej pracy i promocji województwa – dodaje.

Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne Roku została po raz pierwszy wręczona 2 lata temu. To docenienie najciekawszych wydarzeń i osiągnięć muzeów w regonie. W tym roku wśród nagrodzonych wystaw znalazły się:

– „Kresy. Ocalone wspomnienia” w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu;

-„Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld – Pawłowiczkach” w Muzeum Wsi Opolskiej;

– „Czy mogę prosić o autograf” z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu;

– „Wystawa czasowa Rembrandt 350 w Muzeum Śląska Opolskiego”.

Nagrodzone muzealne inicjatywy edukacyjne to:

– „Sensoryczna wieś opolska – gość z dysfunkcją wzroku w Muzeum 2019” – Muzeum Wsi Opolskiej ;

– „Niepodległość odzyskiwana i tracona 1918/1939/1945/1989: kamienie milowe rodzinnej pamięci” – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

Najlepszą publikacją okazała się książka „Kluczbork. Szkice z dziejów miasta” przygotowana przez Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, a działaniem z dziedziny konserwacji
i ochrony dziedzictwa kultury „Remont drewnianego spichlerza dworskiego wraz z aranżacją wnętrza na potrzeby ekspozycyjne” w Muzeum Wsi Opolskiej.

Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni

Sylwetki Laureatów:

ANNA POTOCKA – NAGRODA SPECJALNA Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni
Historyk i krytyk sztuki, pomysłodawca, organizator i kurator szeregu wydarzeń artystycznych. Wieloletnia Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu z 40 letnim stażem pracy zawodowej. Inicjator licznych przedsięwzięć i ekspozycji międzynarodowych promujących sztukę polską i opolską za granicą. Wydawca i redaktor wielu publikacji związanych ze sztuką. Zawodowo zajmuje się promocją sztuki, działalnością wystawienniczą, wydawniczą i edukacyjną od 1980 roku. Założyciel i Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych ZACHĘTA w Opolu, którego głównym celem było stworzenie regionalnej kolekcji sztuki współczesnej oraz powołanie Opolskiego Centrum Sztuki Współczesnej, docelowego miejsca kolekcji. Od 2009 do 2017 r. była aktywnym członkiem stowarzyszenia pożytku publicznego ARTSFERA. Organizator i realizator Biennale ARS POLONIA – cyklicznego przeglądu twórczości polonijnej realizowanej pod patronatem MKiDN.
W latach 2009 – 2017 sprawowała nadzór merytoryczny nad kwartalnikiem „ARTPUNKT”, pismem poświęconym współczesnym sztukom wizualnym i tematom prezentującym inne obszary kultury współczesnej. Uhonorowana m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz „Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji”.

Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeniJOANNA KORZENIOWSKA – NAGRODA SPECJALNA
Nauczycielka, od 2008 roku animator kultury i kierownik d/s programowych Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku. Radna Powiatu Prudnickiego. Organizatorka Teatralnego Tygodnia w Prudniku, będącego prezentacją amatorskich teatrów z całej Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego. Jako animator stara się łączyć środowisko lokalne w gminie Prudnik, współpracując ze wszystkimi szkołami, stowarzyszeniami i innymi organizacjami oraz instytucjami. Autorka wielu projektów polsko – czeskich, m.in. Zabawne Pogranicze, Sztuka na pograniczu, Precz z nudą, Nasz świat muzyki, Muzyka poważna i niepoważna, Zręczne ręce , Na transgraniczną nutę, itd.

RYSZARD GRAJEK – NAGRODA SPECJALNA Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni
Były Dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku z ponad trzydziestoletnim stażem pracy na tym stanowisku. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych w gminie i powiecie. Pomysłodawca „Prudnickich Wiosen i Jesieni Kulturalnych (od 1991 r.) Organizator i koordynator autorskich imprez plenerowych- festynów – Dni Prudnika, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego, dożynek gminnych i powiatowych, Festiwalu Świątecznej Majówki oraz Powitania Lata i Pożegnania Wakacji. Członek Zarządu PTTK. Opiekun klubów kresowiaków. Od pięciu lat wydawca i producent Telewizyjnego Kuriera Informacyjnego, emitującego cotygodniowe filmowe wydania w telewizji kablowej Prudnik.
Od roku 1991 organizuje „koncerty pamięci” w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego pod hasłem „Nie zapomnimy Tamtych Dni”, które przekształciły się w przedsięwzięcie pn. „Zapalmy Światło Pamięci – 13 Grudnia”. Organizator cyklów spotkań autorskich o tematyce patriotyczno-historycznej, kresowej i lokalnej, przybliżających młodzieży szkolnej tematykę historii Ziemi Prudnickiej .

Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeniKAROLINA ANIOŁ – WIENCEK
Zawodowa tancerka sportowego tańca towarzyskiego, zrzeszona w międzynarodowej federacji tanecznej: World Dance Sport Federation. Instruktorka tańca sportowego. Tancerka najwyższej klasy tanecznej S. Tańczy od 25 lat, a jej wysoki profesjonalizm pozwolił osiągać wysokie wyniki nie tylko na arenie krajowej, ale także międzynarodowej. Wielokrotna zwyciężczyni i medalistka turniejów krajowych i zagranicznych. Prowadzi Klub Tańca Towarzyskiego Dance Team Dobrzeń Wielki oraz Klub Tańca Towarzyskiego Róża Olesno. Właścicielka Studia Tańca i Rozrywki Dancer oraz Studia Tańca Passion Dance. Jej profesjonalizm, poparty wiedzą i praktyką sprawia, że wiele osób podejmuje decyzję o trenowaniu tańca towarzyskiego.

JOLANTA BEGIŃSKAMimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni
Nauczycielka języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Łubnianach z ponad czterdziestoletnim stażem w zawodzie. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym środowiska lokalnego, szczególnie dba o rozwijanie kultury słowa u młodzieży. W roku 2014 otrzymała tytuł Profesora Oświaty za znaczący i uznany dorobek zawodowy. Od ponad 20 lat prowadzi Koło Teatralno-Recytatorskie, rozbudzając wśród wychowanków talenty aktorskie, recytatorskie, poetyckie i literackie. Promuje szkołę i gminę poprzez udział swoich podopiecznych w różnotematycznych konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich. Aktywnie działa w Fundacji Edukacyjnej 4H, której celem jest pomoc dzieciom wiejskim w wyrównywaniu szans i rozwijaniu zainteresowań.
Jej wielostronna działalność wykracza poza zakres szkoły, jest autorką projektów edukacyjnych oraz opracowań innowacyjnych. Jest wzorem nauczyciela i wychowawcy, społecznika zaangażowanego w pracę na rzecz środowiska lokalnego.

Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeniEDMUND BORZEMSKI
Członek opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, historyk, poeta, publicysta i działacz kultury Debiutował jako poeta w roku 1987, autor książek poetyckich: Podzielmy się słowem (1992), Obok milczenia, Nieobecność to kamień (1996) 4. Pfyścigo … (1998), Gwiazda Syzyfa (2002), Nie gasić gwiazd (2005), Wiatrem po szkle (2009) 8. Przetrwać (2011), Człowiek za burtą (2014), Coraz więcej ciszy (2015), Malowanie słowa , 12. Hieroglify drogi (2020). Twórczość Edmunda Borzemskiego była tematem dwóch prac dyplomowych na wyższych uczelniach. Dopełnieniem wartościowej pod względem treści i formy twórczości literackiej Borzemskiego jest jego działalność publicystyczna, skupiona głównie na tematyce jenieckiej z czasów II wojny światowej. Mieszka i tworzy w Korfantowie. Jest osobą niepełnosprawną – na co dzień porusza się na wózku. Mimo niepełnosprawności czynnie uczestniczy w wielu spotkaniach literackich twórców Opolszczyzny. Prezentował swoją twórczość i dorobek literacki podczas spotkań w kraju i za granicą, m.in. podczas Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Misteriów Poetyckich , Konfraterni Poetów w Krakowie, Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Wilnie oraz spotkań z Polakami na Zaolziu w Republice Czeskiej.

EWA CICHOŃMimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni
Nauczycielka historii. Od ponad 10 lat Dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego. Autorka wystawianej w Oleskim Muzeum eskpozycji stałej „Dzieje Miasta Olesno”, do której opracowała projekt, napisała scenariusz i zebrała ikonografię. Przewodnik wycieczek turystyczno – historycznych. Współautorka dwóch projektów „Perła Opolszczyzny” oraz „Byli tu przed nami”. Współorganizatorka „Dni Judaizmu” oraz projektu „Kryształowe okna”. Autorka blisko 200 publikacji w tym 12 książek: m.in. „Kościół św. Rocha, Rozalii i Sebastiana w Grodzisku”, „Olesno. Róża wśród lasów”, „Pawłowice. Dzieje wsi i pałacu”, „15 – lecie pałacu w Pawłowicach 1864-2014”, „Stuletnia Jubilatka”, „Parafialna świątynia pw. Bożego Ciała w Oleśnie” oraz „Wielka księga ziemi zębowickiej”.

Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeniPIOTR CHARCZUK
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrzy . Pomysłodawca, autor i reżyser wielu spektakli teatralnych m.in. spektaklu muzycznego „Jaskółka czyli wieś(ć) polska” wystawionego w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubrzy. Spektakl „Jaskółka” został wyróżniony w konkursie organizowanym przez Tygodnik Prudnicki „Wieża Woka – Wydarzenie Roku 2019”. Pomysłodawca i twórca „Fabryki sztuki” multiartystycznej pracowni działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubrzy. Założeniem fabryki sztuki jest stworzenie warunków do twórczej realizacji aktywności społecznej, umożliwienie realizacji zainteresowań i pasji mieszkańcom gminy, poprzez liczne warsztaty i zajęcia stałe. Pomysłodawca „Kulturalnego Autobusu” – cyklicznych wyjazdów do większych centrów kulturalnych, obcowania z różnego rodzaju sztuką na najwyższym poziomie: teatralną, operową, muzyczną, musicalową.

KRZYSZTOF MUSIOŁMimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni
Zawodowy tancerz sportowego tańca towarzyskiego, zrzeszony w międzynarodowej federacji tanecznej. Tańczy od 28, osiągając wysokie wyniki nie tylko na arenie krajowej ale także międzynarodowej. Instruktor tańca sportowego, trener Sportowego Tańca Towarzyskiego. Główny prowadzący Klubu Tańca Towarzyskiego Dance team Dobrzeń Wielki oraz Klubu Tańca Towarzyskiego Róża Olesno, współwłaściciel Studia Tańca i Rozrywki Dancer oraz Studia Passion Dance. Jego profesjonalizm, poparty wiedzą i praktyką sprawia, że wiele osób podejmuje decyzję o trenowaniu tańca towarzyskiego.

Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeniMICHAŁ SZACHNOWSKI
Założyciel i reżyser amatorskiej grupy pn. „Teatr Komedia”, która działała w latach 2009 – 2019 przy Wołczyńskim Ośrodku Kultury. Laureat nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Nysie. Juror wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich w kraju. Autor i reżyser sztuki „Menopauzy szał” i jej kontynuacji „Szał menopauzy, czyli ech mała poszalej masz 80 lat”. Dzięki staraniom Michała Szachnowskiego Teatr Komedia jako pierwszy w Europie otrzymał prawa autorskie i zgodę do wystawienia amerykańskiego musicalu „Siostrunie”. Członek warszawskiej Fundacji Zofii Pawlickiej na rzecz promocji kultury i sztuki, współpracującej z Uniwersytetem Muzycznym im. F.Chopina w Warszawie.

ANNA ŚWIĘCICKAMimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni
Dziennikarka TVP3 Opole od ponad 10 lat. Prowadzi „Strefę Kultury”, autorski program, który dzięki jej profesjonalizmowi i zaangażowaniu oraz wiedzy na temat środowiska artystycznego regionu, zyskał opinię autorytetu i drogowskazu kulturalnego dla wymagającego odbiorcy. Od ponad 3 lat współprowadzi program „Opolskie o poranku”, do którego również zaprasza artystów, twórców kultury i animatorów by promować ich działania i zapraszać mieszkańców Opolszczyzny, tak by mogli uczestniczyć w kulturze i ją współtworzyć. Jest stałym korespondentem Festiwalu Teatrów Lalek w Teatrze Lalki i Aktora im. A Smolki w Opolu, Opolskich Konfrontacji Teatralnych w Teatrze im Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Prowadzi programy „Opolskie na żywo” oraz „Temat Odra”. Laureatka nagrody za „Stałą gotowość do pracy i chęć rozwoju”. Zasiada w kapitule konkursu – Nagród Teatralnych „Złote Maski” dla Województwa Opolskiego i Śląskiego.

Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeniZBIGNIEW ZIÓŁKO
Animator kultury, fotograf, dziennikarz, samorządowiec, polityk, żeglarz, autor tekstów, turysta pieszy i rowerowy – człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach i pasjach. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach od ponad 30 lat. Od 1998 roku do dziś Radny Sejmiku Województwa Opolskiego. W latach 1990 – 1998 korespondent Radia Opole, który w większości zajmował się sprawami kultury, samorządu i współpracy polsko – czeskiej. Wieloletni Wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Sportu Związku Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw zaangażowany w wymianę zespołów i twórców kultury Górnego Śląska, Śląska Opolskiego i Czech.
W latach 1991 – 1998 współzałożyciel Głubczyckiego Towarzystwa Kulturalnego „KRESOWIAK”. Współtwórca i przez 25 lat organizator Festynu Górnośląskiego, jednej z pierwszych imprez integrujących środowiska artystyczne, samorządy i mieszkańców polsko-czeskiego pogranicza. Współtwórca i współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Młodych Pianistów.

EWA ŻOŁNAMimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeni
Właścicielka Opolskiej Pracowni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, zajmującej się między innymi produkcją porcelany opolskiej i szklanych bombek choinkowych. Prowadzi Akademię Wolnego Czasu, której celem jest promocja rękodzieła związanego z regionem poprzez organizację warsztatów malowania porcelany w opolski wzór, warsztaty ceramiczne i kroszonkarskie oraz rękodzieła ludowego i artystycznego. Prowadzi warsztaty oraz wykłady i prezentacje w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Ukrainie, Czechach, Japonii i Chinach). Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Opolska Marka” za produkty: porcelana i bombki choinkowe zdobione opolskim motywem.

Mimo pandemii, twórcy i animatorzy kultury nagrodzeniWYRÓŻNIONY
ADRIAN DWORNICKI
Założyciel Wortalu Otmuchowskie zabytki i osobliwości i od 3 lat pracownik Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Otmuchowie. Organizuje liczne wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa ukazując tym samym i promując zachowane miejskie dziedzictwo. W 2016 roku za zorganizowane wydarzenia pod szyldem wortalu kandydat otrzymał wyróżnienie od ogólnopolskiego koordynatora EDD Narodowego Instytutu Dziedzictwa za wkład w promowanie idei EDD.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.