Kontynuując historyczne propozycje miasta Opola chciałbym zaproponować Państwu do odwiedzenia kościół Świętej Trójcy, który jest składową klasztoru Franciszkanów, będącym ważnym elementem życia klasztornego, jak i dziedzictwa historyczno – kulturowego miasta Opola.
Kościół Franciszkanów jak zwykło się używać tej nazwy jest ciekawy ze względu na kaplicę boczne, w których pochowani są Książęta Opolscy, jak i podziemia do których, żeby wejść trzeba przejść przez furtę klasztorną.
Franciszkanie, których zgromadzenie zostało założone w Asyżu przez św. Franciszka na początku XIII wieku swoją obecność w Opolu datują na rok 1246. Warto dodać, że Opole było trzecim miastem po Krakowie i Wrocławiu gdzie zakon założył swoją siedzibę.
Nazwa Franciszkanie w okresie Średniowiecza nie funkcjonowała posługiwano się nazewnictwem łacińskim Ordo Fratrum Minorum, czyli Franciszkanie Brązowi (od koloru habitów).
Do dzisiaj uliczka przy kościele prowadząca do Biblioteki Miejskiej zachowała łacińską nazwę Minorytów, czyli Franciszkanów (jest to zarazem jedna z najstarszych ulic w mieście).
Wracając do kościoła jest on niewątpliwie niemym świadkiem zawiłej historii miasta – początek jego funkcjonowania związany jest z przybyciem braci zakonnych do Opola, czyli połowa XIII wieku – datę 1248 rok możemy zobaczyć na ścianie zewnętrznej kościoła. Świątynia była wielokrotnie trawiona pożarami np. podczas Wojny Trzydziestoletniej, czy podczas ostatniej wojny. Stąd z jego pierwotnej zabudowy niewiele pozostało – z gotyku na pewno są szczyty kościoła, jak i sklepienia, wnętrze jest typowo barokowe.
W krypcie pod ołtarzem głównym spoczywają szczątki ośmiu książąt i pięciu księżnych, w tym wnuczki Władysława Łokietka – Elżbiety świdnickiej. Znajduje się tam ponadto pochodząca z lat 20-30. XIV wieku polichromia przedstawiająca scenę ukrzyżowania-najstarsze z malowideł ściennych, zachowanych na Śląsku. W jednej z kaplic na suficie zobaczyć można symbol Piastów tj. Orła Piastowskiego.
W podziemiach możemy zobaczyć malowidła ścienne, jak i trumny ze szczątkami braci zakonnych – jest tam również niewielka kaplica. W podziemiach bez względu na porę roku panuje stała temperatura (żeby zejść do podziemi trzeba koniecznie to ustalić wcześniej z zakonnikiem)
W samym kościele na uwagę zasługuje m.in. sklepienie, chór z barokowym prospektem organowym, wykonanym w Lipsku w drugiej połowie XVIII wieku oraz kaplice: Matki Boskiej Częstochowskiej, Najświętszego Sakramentu, Ukrzyżowania oraz kaplica św. Maksymiliana Kolbego, w której odkryto fragmenty XV-wiecznych fresków.
Także spacerując po Opolu zajrzyjmy do kościoła Franciszkanów żeby poczuć historię tego wspaniałego miejsca – zachęcam również do odwiedzenia strony gdzie można dowiedzieć się szczegółów odnośnie zwiedzania, jak i zobaczyć galerie zdjęć.
https://www.opole.franciszkanie.pl/kontakt.html