Maciej Mischok od dawna zabiega o restaurację mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach. Zruinowany pałac wymaga ogromnych nakładów. Mauzoleum przy miejscowym kościele, to znacznie mniejszy wydatek, bardziej realny.
Mischok przywiózł dziś do Urzędu Marszałkowskiego w Opolu interesującą ekspozycję “Z dziejów rodu Schaffgotschów“. Opowiada ona historię Joanny Gryczyk von Schomberg-Godulla i Hansa Ulricha Schaffgotscha, twórców i gospodarzy kopickiego pałacu, zwiazanych zarówno z z województwem opolskim, jak i śląskim. Na Opolsczyźnie znani sa głównie z Kopic, zaś w śląskiem słyną z fudacji wielu kościołów, ochronek, domów opieki, czy szpitali. -Tą wystawą chcemy zwrócić państwa uwagę na zjawisko jakim był Śląski Kopciuszek, jak wielki był ich wkład Schaffgotschów w działalność dobroczynną w Rudzie Śląskiej i w Bytomiu – przekonuje Mischok. – Uważamy, że należy zadbać o ich dziedzictwo i godnie pochować w grobowcu rodzinnym. Do dnia dzisiejszego nie poznaliśmy wszystkich fundacji Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotchów i zapewne nie poznamy, gdyż nie wszystkie źródła się zachowały, co nie oznacza, że my mamy zapomnieć o ich dziedzictwie- dodaje Mischok.
Joanna Schaffgotsch zmarła w 1910 r. w Kopicach. Została pochowana w tamtejszym mauzoleum. – W 1945 r. zwłoki Joanny i jej męża z mauzoleum wyciągnęli albo czerwonoarmiści, albo poszukiwacze skarbów. Faktem jest, że zostały sprofanowane, a następnie pochowane w zbiorowej mogile w pobliżu mauzoleum – mówi ks. Jarosław Szeląg, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach. Jak dodaje, przez lata niszczała również budowla.
W kwietniu 2017 roku Mischok rozpoczął formalne starania o ratunek dla mauzoleum. – Wspólnie z parafią rozpoczął zbiórkę na remont mauzoleum.