Maciej Mischok od dawna zabiega o restaurację mauzoleum Schaffgotschów w Kopicach. Zruinowany pałac wymaga ogromnych nakładów. Mauzoleum przy miejscowym kościele, to znacznie mniejszy wydatek, bardziej realny.

Mischok przywiózł dziś do Urzędu Marszałkowskiego w Opolu interesującą ekspozycję “Z dziejów rodu Schaffgotschów“. Opowiada ona historię Joanny Gryczyk von Schomberg-Godulla i Hansa Ulricha Schaffgotscha, twórców i gospodarzy kopickiego pałacu, zwiazanych zarówno z  z województwem opolskim, jak i śląskim. Na Opolsczyźnie znani sa głównie z Kopic, zaś w śląskiem słyną z fudacji wielu kościołów, ochronek, domów opieki, czy szpitali. -Tą wystawą chcemy zwrócić państwa uwagę na zjawisko jakim był Śląski Kopciuszek, jak wielki był ich wkład Schaffgotschów w działalność dobroczynną w Rudzie Śląskiej i w Bytomiu – przekonuje Mischok.  – Uważamy, że należy zadbać o ich dziedzictwo i godnie pochować w grobowcu rodzinnym. Do dnia dzisiejszego nie poznaliśmy wszystkich fundacji Joanny i Hansa Ulricha Schaffgotchów i zapewne nie poznamy, gdyż nie wszystkie źródła się zachowały, co nie oznacza, że my mamy zapomnieć o ich dziedzictwie- dodaje Mischok.

Joanna Schaffgotsch zmarła w 1910 r. w Kopicach. Została pochowana w tamtejszym mauzoleum. – W 1945 r. zwłoki Joanny i jej męża z mauzoleum wyciągnęli albo czerwonoarmiści, albo poszukiwacze skarbów. Faktem jest, że zostały sprofanowane, a następnie pochowane w zbiorowej mogile w pobliżu mauzoleum – mówi ks. Jarosław Szeląg, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach. Jak dodaje, przez lata niszczała również budowla.

W kwietniu 2017 roku Mischok rozpoczął formalne starania o ratunek dla mauzoleum. – Wspólnie z parafią rozpoczął zbiórkę na remont mauzoleum.

Mischok jest  w trakcie pisania książki o historii pałacu, wydawcą jest Muzeum Śląskie w Katowicach. Za swą pracę nie pobiera honorarium, jest społecznikiem. Zależy mu na zachowaniu pałacu w zdjęciach i wspomnieniach osób, które miały styczność z tym obiektem. A  nie miał on szczęścia. W latach 50. poprzedniego stulecia został kilkakrotnie podpalony, aż stał się ruiną.
 Tym razem Mischok zaapelował do władz województwa opolskiego by wspomogły jego inicjatywę.

 Wystawę można oglądać do końca marca 2019 r. w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.
Wystawę przygotowali : Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach – Proboszcz Jarosław Szeląg, Mauzoleum Kopice – Maciej Mischok, Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej i Towarzystwo Miłośników Orzegowa.
Mischok przywiózł Schffgotschów do urzędu marszałkowskiego w Opolu
Fot. melonik
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.