Spośród 72 prac zgłoszonych do konkursu na logo „Młode Opolskie” za najlepszą uznano pracę Magdaleny Śliwińskiej z Zespołu Szkół Rolniczych im. T. Kościuszki w Namysłowie. Zaprojektowany przez nią znak znajdzie się na licznych gadżetach promocyjnych.

„Młode Opolskie” ma swoje logo

 

W konkursie przyznano siedem wyróżnień, dwa trzecie miejsca i podium z pierwszą i druga nagrodą. Zdobywczyni pierwszego miejsca Magdalena Śliwińska przyznaje, że plastykę traktuje jako hobby, a sam pomysł na logo zrodził się spontanicznie. Wykorzystała istniejący już napis Opolskie, ale nieco go zmodyfikowała. – W szkole projektuję loga i grafiki. Pomysł przyszedł spontanicznie, chciałam, aby osoba trzymająca rękę w górze symbolizowała młodzież. Użyłam młodzieżowych, trochę niechlujnych czcionek. Wykorzystałam kolorystykę używaną już w materiałach promocyjnych – mówi.

Drugie miejsce zdobyła Martyna Czekała z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich, która przyznaje, że już uczestniczyła w podobnych konkursach. – Tutaj trzeba połączyć wiedzę, jak używać zaawansowanych programów i mieć pomysł. Dla mnie najważniejszym przekazem były dwie rzeczy, czyli kolorowe akcenty związane z młodzieżą i Wieża Piastowska – mówi Martyna Czekała.

Oliwia Grecer z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich zdobyła trzecie miejsce. Największą inspiracją dla niej był jej nauczyciel i znajomi. – Usłyszałam podpowiedzi, za czym podążać i na co zwrócić uwagę. Mój profil w szkole to grafik cyfrowy. Chciałabym się szkolić w tym kierunku – mówi Oliwia Grecer. III miejsce ex aequo zdobyła również Julia Baraniak z Zespołu Szkół Rolniczych im. T. Kościuszki w Namysłowie.

Nauczyciel z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich Grzegorz Łukasik przyznaje, że jego uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do przygotowania prac. Zauważa, że zarówno w pracach, jak i w trendach przebija minimalizm. – Z naszej szkoły zostały docenione trzy uczennice, które stanęły na podium. Widać w tych pracach świadomość psychologii. Należy mieć wiedzę z dziedziny emocji. Jak logo wpływa na inne osoby i czy można uzyskać odpowiednią reakcję. Młode Opolskie powinno być związane z młodym pokoleniem. Za pomocą kształtów można to pokazać – mówi Grzegorz Łukasik.

Wyróżnienia w konkursie otrzymali: Amelia Powąska z Zespołu Szkół Rolniczych im. T. Kościuszki w Namysłowie, Sandra Stasiak z Zespołu Szkół Zawodowych im. J. Lompy w Oleśnie, Jakub Wall z Zespołu Szkół nr 1 w Kluczborku, Szymon Wysocki z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu, Oliwia Jerzewska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, Aleksandra Weres z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. Wyróżnienie specjalne otrzymała Anna Radomska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. S. Roweckiego “Grota” w Opolu za profesjonalne przygotowanie projektu.

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, która zasiadała również w jury, podkreśla, że zwracała uwagę na formę przedstawionych prac. – Dla mnie ważna była jasność przekazu, żeby emanowała radość, optymizm, spontaniczność – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.

Dodajmy, że logo znajdzie się na gadżetach, które trafią do młodzieży.

Logo stanowi niezwykle istotny element komunikacji wizualnej. Ten mały, wydawać by się mogło niepozorny, znaczek może skutecznie zwiększać rozpoznawalność marki i tym samym wpływać na jej efektywność. Gdy dodamy do tego dobre opinie otrzymujemy prawdziwy przepis na sukces.

Ludzie są wzrokowcami i wykazują bardzo dużą wrażliwość na obrazy, które oglądają w swojej codzienności. Na pierwszy rzut oka znak graficzny wydaje się mało istotny, ale to właśnie on prędzej przedostanie się do naszej podświadomości przekazując o wiele więcej niż słowa.

Logo należy wykonać raz, a dobrze. Z czasem nie będziemy go raczej zmieniać, ew. odświeżać, by zyskało bardziej nowoczesny, zgodny z nowymi trendami, wygląd. Znak będzie powielany w wielu miejscach i na wielu materiałach – stronie www, ulotkach, wizytówkach, reklamach w mediach, na akcesoriach, a nawet w i na budynkach. Musi nie tylko cieszyć oko, wzbudzać zainteresowanie, czy też pozytywnie kojarzyć się z marką, którą identyfikuje. Powinno przede wszystkim zawierać w sobie informacje. Sposób zaprojektowania logo, dobór kolorystyki, detali, to czy jest dynamiczne czy statyczne, proste w formie czy bardziej kreatywne – te wszystkie elementy niosą za sobą przekaz np. do kogo skierowana jest oferta marki i jakie przekazuje wartości . Trzeba jednak pamiętać, że logo z zasady nie powinno mieć zbyt skomplikowanej formy, gdyż staje się mało czytelne . Wbrew pozorom stworzenie klarownego, prostego i jednocześnie atrakcyjnego znaku graficznego nie jest proste, choć czasem może się wydawać, że jego przygotowanie kosztowało grafika kilka minut. Warto wiedzieć, że za dobrym logo stoi wiele osób, wiele godzin pracy i cała masa wersji, które wylądowały w koszu.

Logo to taki skrót myślowy. .

Przy jego tworzeniu trzeba się kierować sześcioma zasadami. Najważniejsza z nich to prostota – nie może być skomplikowane, bowiem siła dobrze zaprojektowanego znaku graficznego tkwi w jego prostocie. Nieprzekombinowane logo łatwiej zapada w pamięci odbiorcy. Zbyt dużo barw w jednym znaku graficznym po prostu nie wygląda dobrze. Druga to dopasowanie: logo nie może być tylko ładne. Walory estetyczne są ważne, owszem, jednak za pomocą logo musimy wyrażać wartość i filozofię.

Z kolei uniwersalność logo sprawia, że można wykorzystać je na wiele sposobów powielając i drukując je na różnych nośnikach, jak: papier firmowy, gadżety promocyjne, wizytówki. Należy również zwrócić uwagę na odmiany logo, głównie achromatyczną i czarno-białą, które to wykorzystuje się m.in. w technikach grawerskich.

Ponadczasowość: dobrze przystosowane logo jest odporne na wpływ zmieniających się trendów. Z upływem czasu prawidłowo zaprojektowane logo, zyskuje coraz większe znaczenie i nabiera wartości. Niezmiennie i od lat funkcjonujący w rozpoznawalnej formie znak graficzny, skutecznie będzie kojarzony na rynku z danym produktem.

Jasność przekazu: logo musi być zrozumiałe. Zrezygnuj z elementów, które stanowią jedynie nic nie wnoszące ozdobniki. Im prościej, tym lepiej.

Musi być także łatwe do zapmiętania. Chyba każdy z nas kojarzy znak nadgryzionego jabłka czy trzech pasków?

FOT. UMWO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.