Nie możemy pozostać obojętni na to co się wokół nas dzieje i jak się nas traktuje- twierdzą przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej. Na zwołanej dziś (22 sierpnia) konferencji prasowej Rafał Bartek, przewodniczący TSKN poinformował o krokach podjętych przez stowarzyszenie w celu obrony zagwarantowanych ustawą praw mniejszości.
TSKN zasięgnęło opinii jednego z czterech twórców ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych z 1995 roku profesora Grzegorza Janusza z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Rozporządzenie rządu w sprawie powiększenia Opola w wielu elementach jest sprzeczne z ustawą o mniejszościach. Tego właśnie dotyczy opinia profesora Grzegorza Janusza – mówi poseł MN Ryszard Galla.
Prof. Grzegorz Janusz jest autorem „Ochrony praw mniejszości narodowych w Europie” . To praca o charakterze pionierskim. Nie ma bowiem w polskim piśmiennictwie naukowym tak wszechstronnie i kompetentnie przedstawionego problemu mniejszości narodowych. Autor wykonał niemal benedyktyńską pracę, opisując niezwykle szczegółowo strukturę narodowości wybranych 24 państw europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem liczebności i rozmieszczenia mniejszości narodowych w Europie. Dzieło to wypełnia lukę w polskim piśmiennictwie naukowym w zakresie ochrony mniejszości narodowych. Autor – badacz, ekspert i członek wielu komisji rządowych zajmujących się problemem – przedstawia Czytelnikowi pracę, w której z wysokim profesjonalizmem zrekonstruowano istniejące na różnych poziomach regulacji prawnomiędzynarodowych systemy ochrony praw mniejszości narodowych. Wskazuje na trudności i zagrożenia, z jakimi zarówno mniejszości narodowe jak i społeczność międzynarodowa musiała się zmierzyć. Praca G. Janusza jest ważna także dlatego, że pokazuje, jak istotną wartością we współczesnym zglobalizowanym świecie jest utrzymanie tożsamości grupowych, dbanie o tradycję, język, własną historię.
Prof. Grzegorz Janusz
Zdaniem profesora Janusza – Najwięcej kontrowersji wzbudza nadal mniejszość niemiecka. Po wojnach był czas, że w Polsce niszczyliśmy wszystko co niemieckie. Mieliśmy uraz do tego kraju. Teraz jednak musimy wykazać się wyrozumiałością , Popatrzmy na Litwę, gdzie mniejszość polska walczy o to, by dzieci mogły być uczone w języku polskim. – Wymagamy czegoś od innych, a zarazem chcemy zabronić tego samego mniejszościom na terenie naszego kraju. To bardzo egoistyczne podejście – Takim jest też traktowanie mniejszości niemieckiej w na Opolszczyźnie – twierdzi profesor.
Zdaniem profesora Grzegorza Janusza sprawą rozporządzenia rządu z 19 lipca o powiększeniu Opola bez wątpienia powinien się zająć Trybunał Konstytucyjny.