Rada nadzorcza strategicznej dla mieszkańców Opola spółki Wodociągi i Kanalizacja powołała zewnętrzną komisję, by ta zbadała przypadki mobbingu w WiK. Powołała też nowego, trzeciego członka zarządu spółki.

Mobbing w WiK zbada prokuratura, PIP i specjalna komisja

fot. Jolanta Jasińska-Mrukot

26 sierpnia upływa termin trzymiesięcznego zawieszenia w czynnościach prezesa Ireneusza Jakiego, ojca Patryka Jakiego, europosła Solidarnej Polski. (Czytaj o tym https://opowiecie.info/ireneusz-prezes-wodociagow-kanalizacji-opolu-zostal-zawieszony/). Po zawieszeniu prezesa zarząd spółki miał zadecydować, czy Ireneusz Jaki będzie dostawał pensję.

– I zgodnie z ustaleniami w spółce, ustaleniami prawników, prezesowi nie należy się wynagrodzenie w momencie, kiedy nie świadczy żadnych usług – mówi Anna Habzda, przewodnicząca Rady Nadzorczej WiK.

Anna Habzda potwierdziła Opowiecie.info, że rada nadzorcza podjęła uchwałę powołującą nowego członka zarządu WiK, którym został Paweł Kawecki. Czy nowa osoba kogoś w zarządzie zastąpi?

– Rada Nadzorcza poszerzyła zarząd, żeby go wzmocnić – odpowiada lakonicznie Anna Habzda.

Mobbing w WiK zbada prokuratura, PIP i specjalna komisjaPaweł Kawecki dotychczas pełnił funkcję prezesa zarządu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku. Pracę w opolskim WiK rozpocznie 9 lipca. W czasie, gdy Paweł Kawecki był prezesem prudnickiego ZWiK, ta spółka osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe. Jest on autorem projektu mobilnej stacji zlewczej, pozwalającej na oszczędność czasu przeznaczonego na pobieranie nieczystości. To pomysł innowacyjny w skali kraju.

A czy któryś z członków poszerzonego zarządu (Agnieszka Maślak, Sebastian Paroń i Paweł Kawecki) zastąpi zawieszonego prezesa?

– Na razie Rada Nadzorcza nie podjęła w tej sprawie żadnej decyzji – mówi Anna Habzda.

Inną decyzją, podjętą pod koniec czerwca przez Radę Nadzorczą WiK, jest uchwała w sprawie zlecenia zewnętrznemu podmiotowi zbadania przypadków mobbingu w WiK.

Zajmie się tym kancelaria adwokatki Anny Mazurczak, która ma wieloletnie doświadczenie w badaniu i rozwiązywaniu problemów mobbingu. Mecenas Mazurczak w latach 2012-2018 była prawniczką w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, a od 2018 roku prowadzi kancelarię specjalizującą się w prawie antydyskryminacyjnym. Pisze procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne, zasiada również w wewnętrznych komisjach antymobbingowych.

– Natomiast w związku ze zgłoszeniem członków zarządu, kwestie mobbingu w WiK bada też Okręgowa Inspekcja Pracy w Opolu – mówi Adam Leszczyński, rzecznik prezydenta Opola. – Kwestia mobbingu, którego miał się dopuścić prezes Ireneusz Jaki, została też zgłoszona do prokuratury.

Swoją kontrolę prowadzi także w WiK opolski poseł Witold Zembaczyński.

Czytaj o tym: https://opowiecie.info/posel-zembaczynski-wchodzi-wik-zastrasza/

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarstwo, moja miłość, tak było od zawsze. Próbowałam się ze dwa razy rozstać z tym zawodem, ale jakoś bezskutecznie. Przez wiele lat byłam dziennikarzem NTO. Mam na swoim koncie książkę „Historie z palca niewyssane” – zbiór moich reportaży (wydrukowanie ich zaproponował mi właściciel wydawnictwa Scriptorium). Zdobyłam dwie (ważne dla mnie) ogólnopolskie nagrody dziennikarskie – pierwsze miejsce za reportaż o ludziach z ulicy. Druga nagroda to też pierwsze miejsce (na 24 gazety Mediów Regionalnych) – za reportaż i cykl artykułów poświęconych jednemu tematowi. Moje teksty wielokrotnie przedrukowywała Angora, a opublikowałam setki artykułów, w tym wiele reportaży. Właśnie reportaż jest moją największą pasją. Moim mężem jest też dziennikarz (podobno nikt inny nie wytrzymałby z dziennikarką). Nasze dzieci (jak na razie) poszły własną drogą, a jeśli już piszą, to wyłącznie dla zabawy. Napisałam doktorat o ludziach od pokoleń żyjących w skrajnej biedzie, mam nadzieję, że niedługo się obronię.