Reprezentanci opolskiego HAWI Racing Team świetnie wypadli podczas zmagań na Dolnym Śląsku. Na wymagającej trasie brylował Damian Musiał, który w obu dniach był najlepszy w mistrzowskiej klasie E1.

Motocykliści HAWI Racing Team nie zwalniają tempa. Odnoszą sukcesy w kolejnych rundach Mistrzostw Polski Enduro

Damian Musiał

Nowy Kościół położony w Krainie Wygasłych Wulkanów na Dolnym Śląsku był kolejnym przystankiem na trasie tegorocznego cyklu IPONE Enduro Cross Series, gdzie rozegrano jego 6. i 7. rundę w formule enduro sprintu. Zawodom towarzyszyły rozgrywki centralne – VII i VIII runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Areną zmagań był ośrodek motocyklowy MX & Enduro Park Bembenik.

Połączenie dwóch rozgrywek wpłynęło na dużą frekwencję, bowiem w dwudniowej imprezie uczestniczyło łącznie ponad 160 zawodników. Rajdowa trasa o długości blisko 23 km przebiegała w terenie górskim i wymagała od riderów wykazaniem się odpowiednimi umiejętnościami tym bardziej, że pierwsza faza rywalizacji przebiegała w deszczu. Było więc ślisko i błotniście, szczególnie na Enduro Teście wytyczonym w prywatnym lesie oraz urozmaiconej dojazdówce. Natomiast kurz momentami unosił się na szybkim Cross Teście. Organizatorzy dołożyli starań, aby trasa była przejezdna dla wszystkich, dlatego zawodnicy z klas juniorskich oraz klasy Kobiety podróżowali wersją nieco skróconą, pozbawioną trudniejszych odcinków.

Wielkie emocje towarzyszyły startom zarówno riderów z krajowej czołówki enduro jak i tym najmłodszym, dosiadającym motocykle o pojemności do 65 ccm. W imprezie z dobrej strony pokazali się reprezentanci opolskiego HAWI Racing Team. Na wymagającej trasie brylował Damian Musiał, który w obu dniach był najlepszy w mistrzowskiej klasie E1 i finalnie triumfował przed Dawidem Babiczem (KS Rega MX Team Ropczyce) i Patrykiem Kuleszo. Dobre czasy wykręcał Grzegorz Bogulak, co zapewniło mu 5. lokatę. W sobotę pech dopadł Krystiana Sielawę, ponieważ przez awarię sprzętu musiał przerwać jazdę. Nazajutrz pomimo ambitnej postawy był dziewiąty, a w całej imprezie został sklasyfikowany na 10. pozycji.

Wojciech Latała

Świetnie zaprezentował się Wojciech Latała w mistrzowskiej klasie E2/E3. W pierwszym dniu narzucił szybkie tempo i uzyskał drugi czas. W niedzielę był trzeci i ostatecznie rywalizację zakończył na najniższym stopniu podium. Wygrał Maciej Więckowski (KS Rega MX Team Ropczyce) przed Michałem Szusterem (KTM Novi Korona Kielce). W klasie Kobiet Maja Kozłowska zajmowała miejsca drugie oraz trzecie i finalnie w zawodach uplasowała się na 3. pozycji. Zwyciężyła Małgorzata Zalewska (AMK Enduro Grunwald) przed Ewą Pikosz (Motoklub Wielkopolski).

Igor Gromek w mistrzowskiej klasie Junior 125 dwukrotnie był piąty, zajmując w zawodach 5. miejsce. Wygrał Filip Gacek (BKM Bielsko-Biała) przed Maciejem Broniewskim (KTM Novi Korona Kielce) i Maciejem Brzeźnickim (KKM Kwidzyn). Z kolei w gronie Mastersów Krzysztof Szczypka w sobotę uzyskał piąty czas. Nazajutrz rano motocyklistę opolskiego klubu dopadła wysoka gorączka, która uniemożliwiła bezpieczną jazdę. Szczypka został sklasyfikowany na 9. miejscu. Zwyciężył Jacek Roman (KS Rega MX Team Ropczyce) przed Tomaszem Lipą (KTM Novi Korona Kielce) i Zbigniewem Lechem (KS Polonia Wrocław).

W Generalce spośród reprezentantów opolskiego klubu najwyżej uplasował się Damian Musiał, który zajął drugie miejsce ze stratą tylko 9 sekund do zwycięzcy Macieja Więckowskiego. W TOP-10 zawodów znaleźli się jeszcze – Wojciech Latała i Patryk Kuleszo, sklasyfikowani odpowiednio na miejscach 5. i 6. Wyróżnić należy także Grzegorza Bogulaka, który zajmując 13. lokatę, osiągnął „życiówkę” w krótkiej sportowej karierze.

Punkty wywalczone przez opolskich riderów przyczyniły się do tego, że HAWI Racing Team zajął miejsce na najniższym stopniu podium klasyfikacji klubowej, za KTM Novi Korona Kielce i KS Rega MX Team Ropczyce. Natomiast wśród zespołów sponsorskich triumfował HAWI Racing Team (D.Musiał, W.Latała P.Kuleszo) przed GARDEN KWARC Opolskie (M.Kozłowska, I.Gromek, Z.Lech) i ADVENTURE Team Elbląg.

W pucharowych rozgrywkach w klasie Junior 125 triumfował Sylwek Kasprowicz, który 2-krotnie był najlepszy. Najmłodszy w klasie Junior Bartosz Radelt w pierwszym dniu rywalizacji uplasował się na siódmej pozycji, zaś nazajutrz całe ostatnie okrążenie jechał na kapciu, co odbiło się na wyniku i w całych zawodach zajął 9. miejsce.

Maja Kozłowska

W rozgrywkach IPONE Enduro Cross Series najlepszy wynik osiągnął Damian Musiał – drugi w klasie Prestige. W klasie Junior 65 Bartosz Kownacki przez defekt motocykla musiał przerwać sobotnią jazdę, ale w niedzielę był najlepszy i w zawodach zajął miejsce na drugim stopniu podium. Maja Kozłowska w klasie Ladies uplasowała się na 3. pozycji.

To były bardzo wymagające zawody. Wszyscy dali z siebie 100% zaangażowania. Nie zawiedli liderzy, z których jeden był bliski zwycięstwa w generalce. Pozostali walczyli na miarę swoich obecnych możliwości. Duży postęp zrobił Grzegorz Bogulak i wierzę, że wkrótce dołączy do grona najlepszych polskich endurowców. Cieszą również wyniki uzyskane przez naszą uzdolnioną młodzież, która na trudnej trasie pokazała bojowe nastawienie i sportowy charakter – ocenił jazdę swoich podopiecznych Andrzej Hawryluk, prezes HAWI Racing Team.

Uczestnicy sportowych zmagań uznali zawody za bardzo udane pod względem sportowym i organizacyjnym, w czym zasługa klubu SMK „Krzeniów”, a także gospodarzy ośrodka MX & Enduro Park Bembenik oraz promotorów cyklu IPONE Enduro Cross Series.

Zgodnie z kalendarzem PZM w dniach 16-17 września 2023 w Piekoszowie odbędzie się IX i X runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski, natomiast rozgrywki IPONE Enduro Cross Series przeniosą się za naszą południową granicę, gdzie w pierwszy weekend sierpnia w Karvinie zostaną rozegrane kolejne dwie rundy enduro w formule sprintu.

Działalność sportową HAWI Racing Team wspiera Samorząd Województwa Opolskiego oraz Miasto Opole.