Pracownicy Działu Edukacji Muzealnej z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zdobyli cenną nagrodę za wydarzenie muzealne roku. Mowa o projekcie „Brzdące w muzeum”, który został doceniony w kategorii inicjatywa edukacyjna. Bilety na grudniowe zajęcia będą dostępne już od 20 listopada w kasie muzeum.

Nagrodzone przez urząd marszałkowski warsztaty to cykliczne zajęcia edukacyjne, które Muzeum Śląska Opolskiego prowadzi od początku września 2017 w każdy poniedziałek.

Jak dotąd wzięło w nich udział ponad 700 maluchów w wieku od 1 do 3 roku życia z Opolszczyzny wraz z rodzicami lub innymi opiekunami. Projekt będzie realizowany jeszcze przez cały listopad i grudzień.

– To zajęcia dedykowanie dla dzieci wraz z opiekunami. Każde spotkanie trwa maksymalnie 40 minut i jest dostosowane do potrzeb i potencjału naszych małych gości – mówi Patrycja Farys-Kawalec, inicjatorka projektu z Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Śląska Opolskiego.

– Prezentujemy maluchom różne wnętrza muzeum. Poprzez mnogość działań plastycznych i sensomotorycznych, dzieci poznają barwy i faktury, a jednocześnie poprzez zabawę oswajają się z charakterem miejsca i eksponatami – opowiada.

Maluchy bawią się i rozwijają w otoczeniu muzealnych eksponatów

Latem zajęcia prowadzone są też na muzealnym tarasie.

Na zajęciach maluchy angażują się m.in. w tworzenie wielkoformatowych prac plastycznych na folii przeźroczystej, kartonie lub papierze, w otoczeniu obrazów muzealnych eksponatów. Tworzą prace plastyczne o ciekawych fakturach, np. z kolorowego kisielu, różnych nasion oraz makaronu.

Uczestnicy warsztatów korzystają z naturalnych materiałów plastycznych wytwarzanych na miejscu.

– To m.in. farby lub ciastolina wykonana z mąki, jogurtu, oleju i naturalnych barwników. Są to zajęcia o charakterze multisensorycznym – poprzez różne faktury, kolory i dźwięki staramy się od najmłodszych lat wzbudzać wrażliwość na sztukę oraz zachęcać dzieci do tworzenia, do ekspresji własnych emocji poprzez działania plastyczne i ruch – wyjaśnia Patrycja Farys-Kawalec.

Warsztaty prowadzi Justyna Weigt, doświadczona animatorka i trenerka zajęć sensoryczno-plastycznych.

Edukują nowe pokolenie muzealnych widzów

A korzyści dla małych artystów jest cała masa.

– Zapraszając do muzeum tak małe dzieci, już teraz staramy się pozyskiwać kolejne pokolenia muzealnych widzów, korzystających z bogatej oferty kulturalnej proponowanej przez naszą instytucję. Dzieci oswajają się z muzealnymi wnętrzami  i zbierają tutaj pozytywne doświadczenia, chcemy też pokazać, że w Muzeum też można dobrze się bawić, przyjemnie spędzać czas  – podsumowuje Patrycja Farys Kawalec.

Zajęcia „Brzdące w muzeum” w znacznym stopniu były finansowane z projektu „Światło na sztukę”.

To nie jedyny sukces pracowników Muzeum Śląska Opolskiego. Dr Joanna Filipczyk z Działu Sztuki zdobyła wyróżnienie za przygotowanie katalogu o wybitnym malarzu Janie Cybisie. Dodajmy, że artysta urodził się w 1892 roku w Wróblinie na Opolszczyźnie.

Fot. Marta Macha

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.