Kolejne spotkanie „Opolskiej Sieci Mentorów”, tym razem pod hasłem: „Zrozumieć dostępność – wprowadzenie” – informuje Michał Grocholski z MŚO.
Jest to kolejne spotkanie w ramach projektu, natomiast pierwsze z planowanych w ramach cyklu spotkań poświęconych dostępnej kulturze. Cykl zakłada realizację warsztatów rozwijających świadomość na temat dostępności instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz przede wszystkim uważność na różne potrzeby zwiedzających/odbiorców oferty kulturalnej.
Muzeum Śląska Opolskiego ponownie stanie się centrum inspiracji, podnoszenia kompetencji i wymiany doświadczeń wśród uczestników projektu „Opolska sieć mentorów edukacji kulturalnej – muzeum w sieci wyzwań”.
– Z siecią naszych opolskich mentorów spotykamy się 27 i 28 lipca 2024 roku, by zgłębić temat dostępności w instytucjach kultury i nie tylko; zajmiemy się także przestrzenią miasta, a nade wszystko doświadczymy codziennego funkcjonowania osób niewidomych, słabowidzących – wyjasnia Grocholski.
– Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godzinie 9:30 w Muzeum Śląska Opolskiego od sesji „O dostępności”, którą poprowadzi Agnieszka Pawelczyk, obejmującą następujące tematy:
•10:00 – 11:15 Różnorodna publiczność w instytucjach kultury
•11:45 – 13:15 Ustawa o dostępności w praktyce
•13:45 – 15:00 Dostępność edukacji kulturalnej – praktyczny warsztat.
W niedzielę grupa projektowa spotka się o godzinie 9:45 na placu Olgi „Kory” Sipowicz przed dworcem PKP – Opole Główne, przy zabytkowym parowozie. Program dnia obejmuje wizytę w „Niewidzialnej przestrzeni”, czyli miejscu, które umożliwi doświadczenie, jak to jest radzić sobie bez zmysłu wzroku. Dzięki temu unikalnemu doświadczeniu, uczestnicy dowiedzą się, jak osoby niewidome i słabowidzące radzą sobie na co dzień. Pomiędzy wizytami zaplanowano spacer „Dostępne Opole”, który pozwoli zobaczyć niektóre przestrzenie miasta z perspektywy osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność kultury, jej uniwersalne projektowanie i inkluzywność wydarzeń są obecnie niezwykle ważne. Chcemy, aby uczestnicy naszego projektu dzięki takim działaniom dostrzegali więcej w zakresie dostępności, bardziej rozumieli jej znaczenie dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz rozwijali swoją uważność w tym aspekcie, tak aby sami projektując swoje działania w lokalnych społecznościach województwa opolskiego kierowali je do każdego odbiorcy.
– Projekt zakłada cykle szkoleniowe, warsztaty, wizyty studyjne mające na celu stymulowanie kreatywności i aktywizujące twórczo uczestników opolskich kadr kultury i edukacji. Ponadto uczestnicy będą pracować nad swoimi pomysłami na projekty, spośród których część zostanie sfinansowana przez muzeum. Także wiele jeszcze przed nami w tym roku, a już jest intensywnie. Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Liczba zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania; obecnie grupa uczestników jest zamknięta. Natomiast pamiętajmy, że projekt jest działaniem dwuletnim, także w 2025 r. startujemy z nową grupą. Już dziś zapraszamy. Śledźcie nasze media społecznościowe @Opolska Siec Mentorów na fb – dodaje Zastępca Dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu dr Joanna Ojdana (pomysłodawczyni i koordynatorka projektu).
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.
Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy, Wojewody Opolskiego Moniki Jurek oraz Opolskiego Kuratora Oświaty Joanny Raźniewskiej.
Fot. Michał Grocholski