Kolejne spotkanie „Opolskiej Sieci Mentorów”, tym razem pod hasłem: „Zrozumieć dostępność – wprowadzenie” – informuje Michał Grocholski z MŚO.

W Muzeum Śląska Opolskiego szkolą kadry kultury

Jest to kolejne spotkanie w ramach projektu, natomiast pierwsze z planowanych w ramach cyklu spotkań poświęconych dostępnej kulturze. Cykl zakłada realizację warsztatów rozwijających świadomość na temat dostępności instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz przede wszystkim uważność na różne potrzeby zwiedzających/odbiorców oferty kulturalnej.

Muzeum Śląska Opolskiego ponownie stanie się centrum inspiracji, podnoszenia kompetencji i wymiany doświadczeń wśród uczestników projektu „Opolska sieć mentorów edukacji kulturalnej – muzeum w sieci wyzwań”.

– Z siecią naszych opolskich mentorów spotykamy się 27 i 28 lipca 2024 roku, by zgłębić temat dostępności w instytucjach kultury i nie tylko; zajmiemy się także przestrzenią miasta, a nade wszystko doświadczymy codziennego funkcjonowania osób niewidomych, słabowidzących – wyjasnia Grocholski.
– Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godzinie 9:30 w Muzeum Śląska Opolskiego od sesji „O dostępności”, którą poprowadzi Agnieszka Pawelczyk, obejmującą następujące tematy:
•10:00 – 11:15 Różnorodna publiczność w instytucjach kultury
•11:45 – 13:15 Ustawa o dostępności w praktyce
•13:45 – 15:00 Dostępność edukacji kulturalnej – praktyczny warsztat.

W Muzeum Śląska Opolskiego szkolą kadry kultury

W niedzielę grupa projektowa spotka się o godzinie 9:45 na placu Olgi „Kory” Sipowicz przed dworcem PKP – Opole Główne, przy zabytkowym parowozie. Program dnia obejmuje wizytę w „Niewidzialnej przestrzeni”, czyli miejscu, które umożliwi doświadczenie, jak to jest radzić sobie bez zmysłu wzroku. Dzięki temu unikalnemu doświadczeniu, uczestnicy dowiedzą się, jak osoby niewidome i słabowidzące radzą sobie na co dzień. Pomiędzy wizytami zaplanowano spacer „Dostępne Opole”, który pozwoli zobaczyć niektóre przestrzenie miasta z perspektywy osób z niepełnosprawnościami.

Dostępność kultury, jej uniwersalne projektowanie i inkluzywność wydarzeń są obecnie niezwykle ważne. Chcemy, aby uczestnicy naszego projektu dzięki takim działaniom dostrzegali więcej w zakresie dostępności, bardziej rozumieli jej znaczenie dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz rozwijali swoją uważność w tym aspekcie, tak aby sami projektując swoje działania w lokalnych społecznościach województwa opolskiego kierowali je do każdego odbiorcy.

W Muzeum Śląska Opolskiego szkolą kadry kultury

– Projekt zakłada cykle szkoleniowe, warsztaty, wizyty studyjne mające na celu stymulowanie kreatywności i aktywizujące twórczo uczestników opolskich kadr kultury i edukacji. Ponadto uczestnicy będą pracować nad swoimi pomysłami na projekty, spośród których część zostanie sfinansowana przez muzeum. Także wiele jeszcze przed nami w tym roku, a już jest intensywnie. Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Liczba zgłoszeń przerosła nasze oczekiwania; obecnie grupa uczestników jest zamknięta. Natomiast pamiętajmy, że projekt jest działaniem dwuletnim, także w 2025 r. startujemy z nową grupą. Już dziś zapraszamy. Śledźcie nasze media społecznościowe @Opolska Siec Mentorów na fb – dodaje Zastępca Dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu dr Joanna Ojdana (pomysłodawczyni i koordynatorka projektu).

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy, Wojewody Opolskiego Moniki Jurek oraz Opolskiego Kuratora Oświaty Joanny Raźniewskiej.

W Muzeum Śląska Opolskiego szkolą kadry kulturyW Muzeum Śląska Opolskiego szkolą kadry kultury

Fot. Michał Grocholski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.