Rozmawiamy z panem Ireneuszem Janikiem, przedsiębiorcą i utytułowanym parolotniarzem.
– Przeprowadza pan rozbudowę. Kiedy pojawił się pomysł budowy myjni ręcznej?
– Stanowiska mieliśmy przygotowane już 9 lat temu, choć muszę przyznać, że wówczas nie byłem jeszcze zwolennikiem myjni ręcznej. Uważałem, że lepsze są myjnie automatyczne. Pomysł wziął się od namawiających mnie mieszkańców, którzy chcą mieć w okolicy myjnie ręczną, aby nie jeździć np. w nocy do Opola.
Lada dzień wejdzie unijna dyrektywa, że samochodów nie będzie można myć na podwórku. To kwestia roku lub dwóch. Choć chyba już teraz nie wolno tego robić w gminach Popielów czy Łubniany. Nasza gmina nie wprowadziła takich ograniczeń.
Mycie samochodu nie polega tylko na tym aby auto było ładne i czyste. Na myjni są odpowiednie płyny i szczotki, dlatego w myjni mamy do czynienia z konserwacja samochodu. W domu jak sama nazwa mówi „myje się samochód”, a na myjni więc „konserwuje”.
Mamy specjalne szczotki i płyny, które to auto konserwują. Widać to na przykładzie sprowadzanych 10-15 letnich samochodów z Zachodu, które pomimo wieku wyglądają świetnie, np. nie mają korozji. Dzisiaj samochody nie gniją, bo współczesne płyny tak właśnie są stworzone
– Woda na myjni automatycznej czy ręcznej to obieg zamknięty?
– Tak, wyszliśmy temu naprzeciw jak i inne myjnie ręczne, ponieważ jak już wspomniałem, w ciągu roku do dwóch najdalej, wyjdzie dyrektywa, że każda myjnia ręczna będzie mieć źródła odnawiania wody. Oznacza to własną oczyszczalnię.
– Ale pan już ma oczyszczalnię?
– Oczywiście, projekty które były robione 10 lat temu, kanalizacja itd., były robione pod myjnię ręczną. Mamy oczyszczalnię, zbiorniki, które są wkopane, separatory, a w samej maszynowni jest oczyszczalnia, która oczyszcza tą wodę i wyrzuca tylko 20 proc. tej wody do kanalizacji. Reszta jest odnawialna i idzie z powrotem na odzysk. Gdy ktoś sam myje auto w domu to używa 1-2 wiader wody. Tymczasem sama myjnia, i to bez pracownika z karcherem, na mycie samochodu potrzebuje 120 litrów wody. Resztą wody zmiękcza się, odnawia i oczyszcza przez specjalne filtry.
– Kiedy myjnia ręczna będzie otwarta?
– Z końcem maja, początkiem pierwszego tygodnia czerwca.
– Dziękuję za rozmowę.
Obecna myjnia pana Janika
Instalowana myjnia ręczna