Marszałek województwa opolskiego na dorocznej gali ludzi kultury nagrodził artystów, regionalnych i lokalnych animatorów kultury, muzealników, opiekunów zabytków.
Poznaliśmy laureatów nagród dla twórców i animatorów kultury, za najciekawsze wydarzenia muzealne oraz za zabytek na medal. Znaleźli się wśród nich zarówno twórcy uznani w całym kraju i poza jego granicami, ale i lokalni artyści i kreatorzy życia kulturalnego w lokalnych społecznościach.
Gala była też świetną okazją do uhonorowania najwyższym odznaczeniem dla ludzi kultury – złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis- Jarosława Gałęzy, wieloletniego dyrektora Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach, z końcem grudnia odchodzącego na emeryturę.
Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych
1. Elżbieta Zapendowska – nagroda za całokształt
Polska krytyczka muzyczna, jurorka, specjalistka od emisji głosu oraz osobowość telewizyjna. Przez szeroką publiczność rozpoznawana dzięki udziałowi w dwóch talent show: „Idol” oraz „Must be the music”. Wykształciła cale pokolenia artystów przede wszystkim z rodowodem opolskim.
2. Maria Farasiewicz – nagroda za całokształt
Nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Mechanicznych w Głubczycach, prowadzi społecznie od 1994r. amatorski Teatr TRADYCJA, a w latach 1996 — 2011 prowadziła zespół taneczny – FANTAZJA.
3. Judyta Paradzińska – nagroda za całokształt
Od trzydziestu pięciu lat związana z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, laureatka wielu nagród aktorskich.
4. Tomasz Różycki – nagroda za całokształt
Opolski poeta, eseista, tłumacz, romanista. Autor wierszy, które były tłumaczone na wiele języków europejskich. Jego powieść „Złodzieje żarówek” została uhonorowana nagrodą literacką Grand Continent 2023 za najlepszą prozę europejską.
5. Elżbieta Trylnik – nagroda za całokształt
Założycielka i dyrektorka artystycznaChóru “Dramma per musica”, jest adiunktem w Instytucie Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Opolskiego, od 1982 roku związana była z Rozgłośnią Regionalną Polskiego Radia w Opolu.
6. Dominika Gorgosz – Złoty
Od 18 lat związana z opolskim środowiskiem medialnym, można ją usłyszeć w Radiu Doxa, gdzie prowadzi pasmo kulturalne Doxa Cafe, programy: Dobre książki, Czytamy opolskich pisarzy oraz Być kobietą.
7. Sandra Murzicz
Prezeska Fundacji Opolskie Dziouchy, promuje twórczość opolskich artystów, rękodzielników i opolski folklor.
8. Zygmunt Babiak
Od ponad 30 lat aktor w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu, laureat wielu nagród aktorskich.
9. Justyna Szmechta
Aktywna sołtyska sołectwa Górki, prezeska Stowarzyszenia „NaszeGórki”. Jest pomysłodawczynią wszystkich projektów, warsztatów, akcji społecznych i ekologicznych, a także międzypokoleniowych spotkań mieszkańców Górek.
10. Maya Mirosława Tomanik
Animatorka i twórczyni, podejmuje szereg działań promujących niematerialną kulturę Opolszczyzny i współpracę międzypokoleniową. Tworzy spektakle i teledyski ze społecznością, archiwa społeczne, gry terenowe, happeningi.
11. Robert Konowalik
Prowadzi działalność teatralną obejmującą realizację spektakli pod egidą teatru Fieter, teatru Kto? i innych grupach teatralnych Ozimka i Strzelec Opolskich.
12. Marcin Radosław Husak
Muzealnik z zawodu, przewodnik z pasji, popularyzator dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego, a szczególnie – ziemi prudnickiej.
13. Barbara Zając
Wójt gminy Pokój od 18 lat, jest inicjatorką i realizatorką rewitalizacji zabytkowego parku w Pokoju, corocznego Festiwalu Weberowskiego i zachowania dziedzictwa Eryki i Jana Drostów, cenionych artystów w dziedzinie szkła artystycznego
14. Katarzyna Jaruszewicz-Kot
Filmoznawca, kierowniczka Działu Obiektów Muzealnych Namysłowskiego Ośrodka Kultury, koordynuje także ogólnopolski program Młode Horyzonty Edukacji Filmowej.
15. Jan Płonka
Scenarzysta, reżyser, realizator i pomysłodawca filmu fabularnego „Wyzwoleni”. Fragmenty filmu zostały zainspirowane zasłyszanymi przez niego opowieściami świadków wydarzeń z 1944 i 1945r.
16. Waldemar Ociepski
Od 1996 roku jest instruktorem koła modelarskiego „Jedenastka” działającego przy MOK Kędzierzyn-Koźle, prowadzi zajęcia zkonstruowania modeli, organizuje wycieczki, warsztaty i pogadankihistoryczne.
17. Ewa Maleńczyk
Nauczycielka w Głubczycach, również instruktor w MOK, gdzie prowadzi studio piosenki „Acord”, zainicjowała powstanie chóru Cantabile.
18. Katarzyna Mojzyk
Komendantka Hufca ZHP w Głubczycach oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Głubczyckiej, od wielu lat aktywnie zaangażowana w organizację przedsięwzięć kulturalnych w powiecie głubczyckim.
19. Anna Broda
Od 2019 roku sołtyska wsi Pakosławice, organizuje szereg cyklicznych wydarzeń kulturalnych, dzięki jej zaangażowaniu powstał zespół taneczny „Perełki”, który zrzesza dzieci z terenu całej gminy.
20. Katarzyna Mazur-Kulesza
Nauczycielka, historyczka, bibliotekarka, muzealniczka, prezeska Stowarzyszenia Rodło Opole, organizatorka comiesięcznych spotkań w Centrum Dialogu Obywatelskiego w ramach Opolskiego Klubu Krajoznawców, od lat związana z Uniwersytetem Opolskim i Muzeum UO.
WYRÓŻNIENI
1. Joanna Żółtowska Od 10 lat jest związana z Biblioteką Publiczną im. Jana Pawła II w Opolu
2. Agata Suchocka Wachowska Uczy gry na ukulele w Prywatnym Ognisku Artystycznym PRELUDIUM; prowadzi audycje edukacyjne dla dzieci
3. Harald Powrósło Muzyk, dyrygent i nauczyciel, mistrz w nauczaniu gry na tubie i puzonie
4. Irena Zawadzka Artystka kroszonkarka, zdobi pierniki, wykonuje lalki, laureatka wielu nagród w konkursach artystycznych
5. Jan Swaton dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu, nauczyciel w klasie saksofonu, instrumentalista, muzyk sesyjny
6. Maria Maciak Artystka ludowa – zdobi pisanki, haftuje, wykonuje ozdoby choinkowych z opłatków
7. Paulina Melanidu Współtworzy klubokawiarnię OPO, która stała się jednym z ważniejszych niezależnych miejsc na kulturalnej mapie Opola
8. Paweł Janusz Szpala Fotograf, od 2012 roku prowadzi blog podróżniczo – fotograficzny „Człowiek Przygoda”
9. Andrzej Wilczyński Wszechstronny muzyk, animator kultury, instruktor gry na instrumentach, pracuje w Ośrodku Kultury w Ozimku
10. Patrycja Pikos Instruktorka w SOK w Komprachcicach, jest współzałożycielką grup teatralnych Akcik i Dubler
11. Damian Kapinos Dziennikarz / fotoreporter, społecznik
12. Ewa Elżbieta Wróbel Animatorka kultury ziemi brzeskiej, organizuje i współorganizuje liczne wydarzenia kulturalne
13. Jacek Toporowski Wieloletni nauczyciel matematyki, szachów i patriotyzmu, organizuje w Muzeum Piastów Śląskich Letnią Akademię Szachową
14. Agnieszka Znamirowska Dyrektor Wołczyńskiego Ośrodka Kultury, dzięki jej inicjatywie w ośrodku działa 6 kół zainteresowań, m.in. zespół mażoretek
15. Jarosław Stanisław Jasiura Dyrektor Artystyczny Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, kształci miłośników muzyki klasycznej i sakralnej
16. Ignacy Nowodworski Artysta – rzeźbiarz, adiunkta w pracowni rzeźby na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego
17. Maria Bartoszyńska Przez 35 lat była dyrektorem Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach, aktywna animatorka wspierająca czytelnictwo
18. Ewa Giemza Twórczyni ludowa, niestrudzona popularyzatorka dziedzictwa kulturowego ziemi prudnickiej
19. Monika Kabat Dyrektor dobrodzieńskiego Domu Kultury, animatorka i społeczniczka, pracuje z dziećmi, młodzieżą i seniorami
20. Agnieszka Klimas Kierownik Biblioteki Publicznej w Namysłowie, opiekun Klubu Twórców Niezależnych WENA
21. Dagmara Kusztubajda Kierownik Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu, organizuje różnego rodzaju spotkania, wydarzenia wycieczki, koncerty itp.
22. Andrzej Kłoczko Instruktor muzyczny z Paczkowa, wszechstronny lider i animator kulturalny, prowadzi zespoły muzyczne i uczy gry na gitarze
23. Edward Henryk Hałajko Dyrektora Muzeum Powiatowego w Nysie, które dzięki jego zaangażowaniu jest ośrodkiem kulturalnym o zasięgu regionalnym
Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2023
1) Inicjatywa edukacyjna:
a. Muzeum Ziemi Kozielskiej – „Teatrzyk kukiełkowy – pt. Kasztelan Naczęsław i trzech braci Kozłów”
b. Muzeum Ziemi Prudnickiej – „Made in Prudnik. Prelekcyjno-warsztatowy cykl spotkań w zabytkowej siedzibie Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Prudniku”
2) Wystawa:
a. Muzeum im . Jana Dzierżona w Kluczborku – „70 zabytków z okazji 770 lat Kluczborka (1253-2023)”
b. Muzeum Śląska Opolskiego – „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”
c. Muzeum Piastów Śląskich – „Jerzy II. 500 rocznica urodzin (1523-2023)”
d. Muzeum Polskiej Piosenki – „60xOpole. Festiwal legenda”
3) Projekty naukowo-badawcze:
a. Muzeum Wsi Opolskiej – „Gospodarstwo…Rolnictwo na wsi śląskiej (1850-1945)”
Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego „Zabytek na Medal”
NAGRODY
– Pałac Żyrowa – Mariola Wiesiollek, Joachim Wiesiollek
– Kościół pw. św. Anny w Oleśnie – Parafia Rzymskokatolicka pw. Bożego Ciała w Oleśnie
– Kaplica grobowa rodziny Schaffgotsch w Kopicach – Parafia Rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach
– Budynek stajni i wozowni w zespole młyna przy ul. Młyńskiej w Karłowicach – Gmina Popielów
– Dawny dworzec kolejowy w Reńskiej Wsi – Gmina Reńska Wieś
WYRÓŻNIENIA
– Rosenhaus w Łomnicy – Karolina Filipowski, Sebastian Filipowski
– Kościół pw. św. Marcina i św. Bartłomieja w Borkach Wielkich – Klasztor Zakonu Braci Mniejszych w Borkach Wielkich
Fot. UMWO, UW