Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów „Akces” laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki.  Społecznikiem roku został Marcin Grabuńczyk z Głubczyc, prezes zarządu stowarzyszenia „Aktywni”. „Przedsiębiorcą Społecznym 2021 Roku” – Spółdzielnia Socjalna „Parasol” z Nysy.

Wiele imprez, podczas których nagradza się wyróżniających z różnych dziedzin życia, odbywa się pod koniec roku. Jednak  gala „Opolszczyzna Aktywna Społecznie” jest zdaniem wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury tą najważniejszą. – Państwo uczycie nas czym jest człowieczeństwo – mówiła otwierając imprezę. – Uczycie nas, jak powinniśmy patrzeć na drugiego człowieka. Uczycie nas, że nasz region jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją wielokulturowość, ale przede wszystkim ze względu na wrażliwość ludzi, którzy tutaj mieszkają. Myślę, ze wszyscy państwo zauroczyliście się wierszem księdza Jana Twardowskiego, który mówi, że:

Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłkaGdyby wszyscy byli silni jak konieGdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłościGdyby każdy miał to samoGdyby każdy miał to samoNikt nikomu nie byłby potrzebny

– Państwo wiecie, że nawzajem jesteśmy sobie potrzebni, że tylko gdy będziemy patrzeć na siebie z miłością, gdy będziemy akceptować swoje niepełnosprawności – będziemy po prostu lepszymi ludźmi. I jeżeli spojrzymy na siebie nie tylko przez wymiar swojej fizyczności, ale przez to jakie są nasze dusze i jakim jesteśmy społeczeństwem, jaka jesteśmy wspólnotą, wtedy dopiero możemy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakimi jesteśmy ludźmi?  – mówiła wicemarszałek.

Nagroda  dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie Opolska Niezapominajka trafiła w tym roku do Stowarzyszenia na rzecz promocji talentów „Akces”. Powstało ono  z myślą o uzdolnionych dzieciach i młodzieży. Misją  Stowarzyszenia  jest wspieranie kształcenia muzycznego dzieci i młodzieży poprzez organizowanie wszelkiego rodzaju imprez artystycznych pogłębiających   zainteresowania   muzyką, wspieranie aktywności młodych artystów w zakresie kultury i sztuki. – Cieszymy się, ze doceniono nas, stowarzyszenie z małego miasteczka, Ozimka – nie ukrywa zadowolenia szefowa stowarzyszenia Elżbieta Bieniecka.

Wyróżnienia w konkursie Opolskiej Niezapominajki przypadły: Stowarzyszeniu Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice, Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i Stowarzyszeniu Kraina św. Anny.

Konkurs „Podmiot Ekonomii Społecznej 2021” rozstrzygnięto w 3 kategoriach kategoriach:

„Lokalność”
Laureat – Stowarzyszenie Animacji Lokalnej ARKONA
Wyróżnienie: Stowarzyszenie Opowiadamy

„Reintegracja”
Laureat – Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”
Wyróżnienie: WARTOO SP. Z O.O.

„Zespół”
Laureat – Centrum Integracji Społecznej Cispol w Polanowicach
Wyróżnienie: Spółdzielnia Socjalna LAS VEGAS

 

Nagroda Specjalna Redakcji Monitora Przedsiębiorczości Społecznej i tytuł specjalny „Przedsiębiorca Społeczny 2021 Roku” trafiła do Spółdzielni Socjalnej „Parasol” z Nysy.

– Szukaliśmy dla siebie miejsca na ziemi, zmagaliśmy się z bezrobociem i wymyśliliśmy spółdzielnię socjalną. Połączyliśmy siły, by się wzajemnie uzupełniać i wspierać – opowiada Marzena Głogowska-Szukszto. – Korzystamy z różnych preferencji m.in. ulgi podatkowej. Jesteśmy spółdzielnią socjalną osób prawnych. Członkami są trzy stowarzyszenia i nasi pracownicy. Wspieramy seniorów,  dzieci i młodzież poprzez działalność Specjalistycznej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz prowadzimy Centrum Integracji Społecznej, czyli podmiot zatrudnienia socjalnego dla osób wykluczonych społecznie, które korzystają z reintegracji społecznej i zawodowej. Był czas, że zajmowaliśmy się także bezdomnymi…

 

Tytuł: Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2021 – przypadł w udziale  Marcinowi Grabuńczykowi  z Głubczyc.

To człowiek wielu talentów. Prowadzi szereg działań edukacyjnych i proekologicznych. Jest pasjonatem inicjatyw społecznych, tematyki zarządzania, motywacji oraz rozwoju osobistego. Działa głównie w powiecie głubczyckim edukując społeczność na łamach lokalnego portalu, powiatowego czasopisma oraz social mediów. Wspiera lokalne przytulisko dla zwierząt, współtworzył przystanie dla owadów, inicjował akcje ekologiczne m.in. inteligentną pasiekę on-line, współtworzył międzypokoleniowy plener malarski. Jest autor wielu publikacji oraz badań. A w życiu zawodowym jest… dyrektorem finansowym, prokurentem  Wodociągów Głubczyckich.

Wyróżnienia otrzymali: Mieczysław Kania z Mąkoszyc, Elżbieta Zborowska z Głuchołaz, Andrzej Wójtowicz z Kietrza Gabriela Kollmann z Dobrzenia Wielkiego.

Gabrielę Kollmannn poznaliśmy jako ubiegłoroczną laureatkę tytułu społecznika roku w gminie Dobrzeń-Wielki. Dziś nie potrafiła ukryć wzruszenia.

Otuchy dodawał jej na pewno fakt, ze w części artystycznej występowała między innymi mistrzowska para taneczna z jej gminy – Dobrzenia Wielkiego.

Fot. melonik

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.