Po raz 24. rozdane zostały nagrody miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury w roku 2020. Pomimo panującej pandemii, opolska kultura ma się dobrze, a potwierdzeniem tego były aż 44 nominacje.

Za wydarzenie kulturalne w mieście nagrodę prezydenta zdobył Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, który w tym roku odbył się po raz 18. pomimo pandemii.

– Cieszymy się, że nasz festiwal został doceniony. Warto przypomnieć, że średnio każdą edycję odwiedza 10 tys. osób. Nie poddaliśmy się i mimo pandemii, impreza odbyła się w formule hybrydowej i reżimie sanitarnym – mówi Rafał Mościcki, prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy. – Przez te 18 lat doczekaliśmy się wielu fanów – nie tylko z Opola. „Opolskie Lamy” odwiedzają już ludzie z całej Polski, a nawet z zagranicy. 

Tegoroczne „Lamy” zaprosiły widzów m.in. do spotkań autorskich, które były streamingowane w bardzo dobrej jakości czy pokazów filmów dzięki współpracy z portalem Mojekino.pl.

– Za podjęcie wyzwania, jakim było zrobienie tak dużej imprezy w formule online, otrzymujemy wiele gratulacji. To był strzał w dziesiątkę. Jesteśmy teraz naprawdę gotowi do kolejnych działań w sieci, by dotrzeć do kolejnych widzów. Dziękujemy za to wyróżnienie i nominację radnej Barbary Kamińskiej, a także całej kapitule konkursu – podsumowuje Rafał Mościcki.

Finał 18. FFOL/ fot. Patrycja Wanot/FFOL

Nagrodę prezydenta Opola otrzymała m.in. Sandra Murzicz, liderka projektu Opolskie Dziouchy. Opolankę doceniono w kategorii „Nagroda w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego za wyróżniające dokonania w zakresie opieki i ochrony dóbr kultury na terenie Opola”.

Dzięki jej staraniom udało się dokonać pierwszego wpisu z naszego regionu i miasta na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, dotyczącego kroszonkarstwa.

– Nagroda do przede wszystkim motywacja do dalszych działań, bo dopiero się rozkręcamy – komentuje Sandra Murzicz. – A szczególnie cieszy ta nagroda w mieście i regionie, gdzie nie musimy tłumaczyć czy jesteśmy Polkami czy Ślązaczkami, jesteśmy po prostu opolskimi dziouchami.

LAUREACI:

> NAGRODA PROMOCYJNA ZA AKTYWNOŚĆ KULTURALNĄ PROMUJĄCĄ MIASTO W KRAJU I ZA GRANICĄ

Magdalena Czercowy – nauczyciel, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu – prężnie działającej jednostki, w której corocznie rozpoczyna kształcenie ok. 570 uczniów. Uhonorowana za swoje osiągnięcia brązowym krzyżem zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej.

> NAGRODA DLA ANIMATORÓW KULTURY ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE UPOWSZECHNIANIA KULTURY

Jan Konopka – muzyk, lider i twórca zespołu „Opolanie” – integracyjnej grupy zrzeszającej rozśpiewanych mieszkańców naszego miasta. Autor wielu utworów tematycznych związanych
z Opolem. Społecznik i wolontariusz. Aktywnie współpracuje z opolskimi seniorami.

> NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ TWÓRCZYCH I ARTYSTYCZNYCH

Alfred Bączkowicz – wieloletni nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej, kompozytor, organista
w opolskiej Katedrze i współzałożyciel Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.

> NAGRODA ZA DEBIUT KULTURALNY ROKU

Natalia Gosztyła – wokalistka i wiolonczelistka, trenerka wokalna w Studio Piosenki METRO, które działa pod auspicjami Teatru Studio Buffo we współpracy z Januszem Józefowiczem i Januszem Stokłosą. Dzięki jej zaangażowaniu w Opolu zagościło Studio Piosenki, posiadające markę rozpoznawalną w całej Polsce.

> NAGRODA ZA WYDARZENIE KULTURALNE W MIEŚCIE

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy – cykliczne wydarzenie obejmujące setki projekcji filmowych, wydarzenia towarzyszące, spotkania ze znanymi twórcami. Dzięki swemu otwartemu charakterowi
i szerokiej gamie proponowanych wydarzeń filmowych w Festiwalu do tej pory wzięło udział około 10 000 widzów.

NAGRODA W DZIEDZINIE OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO ZA WYRÓŻNIAJĄCE DOKONANIA W ZAKRESIE OPIEKI I OCHRONY DÓBR KULTURY NA TERENIE OPOLA

Sandra Murzicz – założycielka projektu „Opolskie Dziouchy” promującego lokalnych artystów, twórców i rzemieślników. Dokonała pierwszego wpisu z naszego regionu i miasta na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, dotyczącego kroszonkarstwa, ręcznego malowania wzoru opolskiego oraz babskiego combra.

> NAGRODA ZA MECENAT NAD ROZWOJEM KULTURY I OCHRONĄ JEJ DÓBR

Zakład Komunalny Opole Sp. z o.o. – spółka prowadzi szereg działań informacyjnych
i edukacyjnych, wspiera akcje proekologiczne i lokalne inicjatywy, współorganizuje imprezy miejskie, wspiera opolskich sportowców i kulturę. Dofinansowuje również przedsięwzięcia realizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu.

CANON POLSKA Sp. z o.o. – od trzech lat partner i sponsor  Galerii Sztuki Współczesnej
w ramach organizacji projektów:  To MY tworzymy świat czy World Press Foto. Dzięki zaangażowaniu Canon Polska Galeria może gościć najwyższej rangi specjalistów z zakresu fotografii i filmu, którzy prowadzą warsztaty dla młodych mieszkańców Opola.

Bronisław Fryt Przedsiębiorstwo el-12 – wspiera różne dziedziny sztuki: muzykę, taniec, sztuki wizualne a także dba o działania skierowane na rozwój placówek oświatowych realizując autorski program Akademii el-12. Główny sponsor turnieju Grand Prix Polski w tańcu towarzyskim, organizowanym w Opolu oraz współorganizator licznych projektów realizowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.