Sezon licznych spotkań autorskich z pisarkami i pisarzami, organizowanych przez opolskie biblioteki, zbliża się ku końcowi. Przed nami ostatni tak intensywny tydzień. Sprawdźcie, z kim możecie się spotkać w nadchodzących dniach.

Poniedziałek z muzyką
Już dziś gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie Sławomir Kuźnicki – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, pracownik w Instytucie Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego, poeta, krytyk, autor m.in. monografii Margaret Atwood’s Dystopian Fiction: Fire Is Being Eaten. Spotkanie poświęcone jego najnowszej publikacji – „Na stykach iskrzy: literackie konteksty rocka” – poprowadzi Mateusz Torzecki.

Sławomir Kuźnicki, 27 listopada, godz. 18:00, sala konferencyjna MBP (ul. Minorytów 4)


Wtorek o sztuce przekładu

Natomiast we wtorek dr Sławomir Kuźnicki wystąpi w roli prowadzącego spotkanie z tłumaczką Kają Gucio w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
Filolożka i kulturoznawczyni, na język angielski przekłada głównie publikacje z dziedziny historii, socjologii i literaturoznawstwa, z kolei na polski – poezję, literaturę faktu i beletrystykę, w tym bestsellerową powieść „Tatuażysta z Auschwitz” (jako Katarzyna Gucio). Współpracuje m.in. z Wydawnictwem Czarne, dla którego tłumaczyła eseje Lidii Yuknavitch i Meggie Nelson oraz prozę Melissy Broder czy Miriam Toews.
Jest autorką nowego przekładu powieści Ernesta Hemigwaya „Stary człowiek i morze”.

Kaja Gucio, 28 listopada, godz. 17:00, Czytelnia WBP (ul. Piastowska 18)


Poetycka środa

W środę MBP zaprasza na wieczór poetycki „Tylko z jednej, jesiennej strony”.
Podczas spotkania swoją twórczość zaprezentują poetki i poeci należących do Związku Literatów Polskich z Opola, Krakowa, Warszawy i Wrocławia: Elżbieta Lisak Duda, Harry Duda, Daniela Długosz-Penca, Teresa Nietyksza, Ada Jarosz,  Andrzej Walter, Edmund Borzemski, Walter Pyka, Renata Blicharz, Jerzy Stasiewicz, Zofia Kulig, Piotr Żarczyński, Teodozja Świderska, Agnieszka Harasymowicz, Małgorzata Bobak-Końcowa i Anna Tlałka.
Wiersze tych, którzy odeszli – Krystiana Szafarczyka (1941-2021) oraz Karoliny Turkiewicz-Suchanowskiej – przypomną Ada Jarosz oraz prowadzący spotkanie Kordian Michalak.

Tylko z jednej, jesiennej strony – spotkanie z poetami ze Związku Literatów Polskich, 29 listopada, godz. 18:00, sala konferencyjna MBP (ul. Minorytów 4)


Czwartek z prozą i premierą reportażu
Ostatnim gościem 21. Opolskiej Jesieni Literackiej będzie Andrzej Muszyński – pisarz, reporter i podróżnik, pierwszy stypendysta Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za swoją twórczość nominowany był m.in. do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Z kolei za trawers puszczy Minkébé w Gabonie oraz wyprawę w Himalaje Birmańskie został wyróżniony ogólnopolskimi nagrodami podróżniczymi. Kiedyś samotnie przeszedł pustynię Atakama. Jednak podróże to dla niego głównie pretekst do powrotu do prowincjonalnych korzeni, o których pisze w swojej prozie. Pochodzi z Krzykawy, mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pod Powroźnikową Skałą. Czwartkowa rozmowa skupiać się będzie na dwóch najnowszych publikacjach autora: autobiograficznej powieści „Dom ojców” oraz świeżo wydanym (premiera 27 listopada!) reportażu literackim „Koncertina”, a poprowadzi ją Bartosz Suwiński.

Andrzej Muszyński, 30 listopada, godz. 18:00, sala konferencyjna MBP (ul. Minorytów 4)

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze