Ponad 350 tysięcy trafiło do pomysłowych i aktywnych mieszkańców obszarów wiejskich. Warsztaty sztuki w gminie Bierawa, konkurs AgroLiga 2019, Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych – Agrofestiwal, film promocyjny LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi” oraz jedenaście innych cennych inicjatyw – to zdaniem marszałka Andrzeja Buły świetnie wydane pieniądze.
W styczniu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło konkurs dla partnerów KSOW na wybór operacji do realizacji w 2019r. Nabór wniosków zakończył się 18 lutego 2019r. Do Samorządu Województwa Opolskiego wpłynęło 17 wniosków na łączną kwotę 476 836,29 PLN. Zarząd Województwa Opolskiego w dniu 23 kwietnia 2019 r. przyjął listę ocenionych operacji partnerów KSOW i wybrał 15 projektów do finansowania.
Znane i lubiane wydarzenia, spotkania i warsztaty tematyczne integrujące lokalną społeczność to świetne pomyły lokalnych samorządów i stowarzyszeń.
Rosnącą aktywność i coraz bardziej kreatywne pomysły mieszkańców obszarów wiejskich dostrzega członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy. – W mojej ocenie są to jedne z najlepiej wydanych i spożytkowanych pieniędzy unijnych. Należy pamiętać, że Polska to nie tylko duże miasta, ale też powiaty, miasteczka, wsie, gdzie ludzie chcą lepiej żyć. Dzięki swojej aktywności potrafią sami zadbać o siebie, swoje otoczenie i sąsiadów, sięgając dobrze po pieniądze unijne – przyznaje Stanisław Rakoczy. Jak dodaje, doświadczenie procentuje, a z roku na rok widać lepsze przygotowanie wnioskujących. – Rzadko kiedy spotkamy takie błędy, z którymi spotykaliśmy się na początku. Inicjatywy są ciekawe i kreatywne – mówi.
Również marszałek województwa Andrzej Buła przyznaje, że wieś umiejętnie i mądrze korzysta w różnych form wsparcia. – Uaktywniamy obszary wiejskie, mamy kilka źródeł ich wsparcia – to Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, sami stworzyliśmy konkurs na 240 tysięcy złotych z budżetu województwa na obszary wiejskie, mamy małe granty oraz konkurs na wydarzenia związane z promocją produktu tradycyjnego i kulinarnego. To pokazuje, że staramy się w umiejętny sposób utrzymać dobrą aktywność mieszkańców wsi.
Fot. melonik