Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Głubczycach oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zwyciężyły w tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego. Rynek w Oleśnie otrzymał Laur Najlepszej Przestrzeni Publicznej Dziesięciolecia.
Do konkursu zgłoszono 19 przedsięwzięć. Oceniała je komisja pod przewodnictwem członka Zarządu Województwa Opolskiego, Szymona Ogłazy.
Komisja zwróciła uwagę na efekt przywrócenia głubczyckiemu parkowi atrakcyjnej formy rozległego, wielofunkcyjnego obszaru rekreacyjnego zapewniającego mieszkańcom i turystom dostęp do bogatego przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa miasta – zasobów niezbędnych dla komfortu zamieszkania i kształtowania pozytywnego wizerunku atrakcyjnego miasta powiatowego oraz efekt połączenia wrażliwości
i umiejętności warsztatowych projektantów z zamierzeniami inwestora.
Za najatrakcyjniejszy obiekt użyteczności publicznej komisja uznała Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Nagrodziła go, jak czytamy w uzasadnieniu „za dopełnienie najbardziej rozpoznawalnego symbolu stolicy województwa – Amfiteatru Opolskiego – obiektem o unikatowej w skali kraju ofercie kulturalnej, co istotnie wpływa na pozytywny wizerunek Opola i regionu jako propagatora piosenki polskiej; wykreowanie nowatorskiego i atrakcyjnego produktu turystycznego; stworzenie komfortowych warunków dla gromadzenia, prezentacji i ochrony dorobku polskiej piosenki”.
Nagrodę specjalną dla rewitalizacji rynku w Oleśnie przyznano za „przywrócenie głównemu placowi miasta należnej mu rangi – tętniącej życiem, spójnej, funkcjonalnej, przyjaznej mieszkańcom i turystom atrakcyjnej przestrzeni z uwypukleniem jego wartości historycznych przy wykorzystaniu współczesnych form architektonicznych, udane wprowadzenie nowych elementów przestrzennych, podnoszących atrakcyjność Rynku, utrzymanie na przestrzeni lat wysokiego poziomu funkcjonalno-użytkowego i estetycznego realizacji, trwałe wpisanie się placu w historyczną tkankę starego miasta wielofunkcyjną wartościową przestrzenią miejską”.
Fot. CMZJMZ