Opolanie dziękowali w Białej za plony. Mimo trudnych warunków atmosferycznych – nie są one w tym roku najgorsze.

Dożynki to okazja do integracji i spotkań najaktywniejszych mieszkańców wsi z całego województwa. Świetnie przygotowano je w Białej – oczywiście przy wsparciu samorządu powiatowego i wojewódzkiego.

Jak twierdza niektórzy: Najważniejsze są korony. W tym roku przywieziono ich aż 45. To efekt wielu miesięcy pracy całych lokalnych społeczności.

Korony dożynkowe były prezentowane w trzech kategoriach: korony kłosowo-ziarnkowe, ziarnkowe i prace plastyczne oraz debiut. Najpiękniejszą w kategorii: korony dożynkowe kłosowo-ziarnowe najpiękniejsza okazała się stworzona przez sołectwo Puszyna w gminie Korfantów. W kategorii: korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne zwyciężyło sołectwo Lasowice Małe, a w debiucie sołectwo Mionów – Związek Śląskich Kobiet Wiejskich.

Do tegorocznej edycji konkursu „Piękna Wieś Opolska 2024” opatrzonej mottem „Siła ludzi, siła miejsc” wpłynęło 30 zgłoszeń z całego regionu. W kategorii „Najpiękniejsza wieś – debiut” zwyciężyły Grobniki w gminie Głubczyce, a w drugiej – „Najciekawsze miejsce” – Biedrzychowice w gminie Głogówek za „Farską Stodołę”.

Wyróżnienie specjalne trafiło do Pokoju za rewitalizację parku.

Podczas dożynek ogłoszono też zwycięzcę najlepszej inicjatywy z funduszu sołeckiego. Laureatem została wieś Walce za projekt „Ocalić od zapomnienia”.

Fot. Kapitan, UMWO

 

 

 

 

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.