W fabryce okien Velux w Namysłowie uruchomiono instalację, dzięki której trociny powstające w procesie produkcji staną się źródłem energii cieplnej. Wartość tego projektu to ok. 7 mln zł.

Grupa Velux to europejski producent okien i kołnierzy. Firma w Namysłowie jest jedną z czterech fabryk duńskiego koncernu w Polsce.

Rocznie w fabryce są do zagospodarowania 3 600 ton wiórów i zrębów drewnianych. Powstała więc koncepcja, by je wykorzystać do wytwarzania energii na potrzeby procesów produkcyjnych i ogrzewania hal. – Dzięki tej inwestycji w nowoczesną, ekologiczną instalację zakład wykorzysta 99 procent drewna, praktycznie z minimalnymi stratami – mówi Krystian Żurek, dyrektor fabryki.
Kocioł wyprodukuje rocznie tyle energii, ile potrzebowałoby ok. 5 tysięcy czteroosobowych gospodarstw domowych.

Cały proces dostarczania biomasy i dystrybucji ciepła jest w pełni zautomatyzowany

Jacek Siwiński, prezes Grupy Velux Polska, dodał że fabryka w Namysłowie to kolejny przykład działań proekologicznych w całym koncernie. Strategia w tym zakresie zakłada redukcję dwutlenku węgla o 50 procent do 2020 roku.

Namysłowski Velux stawia na ekologię. Energia cieplna z trocin. Wartość instalacji – 7 mln zł

Prezes Velux Polska, Jacek Siwiński

Co prawda jeden zakład to kropla w morzu ekologicznych potrzeb. Ale wiele kropel może sprawić, że problem smogu może zostać w poważnym stopniu ograniczony.

Nowy system wytwarzania energii cieplnej w namysłowskiej fabryce poprawi wskaźniki ekonomiczne firmy, ale także pozwoli zredukować zużycie gazu ziemnego o 80 procent.

W ciągu ostatnich 5 lat Grupa Velux zainwestowała w Polsce 583 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do europejskich norm ekologicznych.

Fot. Janusz Maćkowiak

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie