Akcję bezpłatnego rozdawania sadzonek dębu szypułkowego  prowadzili w piątek (27 kwietnia) pracownicy Nadleśnictwa w Opolu. Przed siedzibą instytucji każdy mógł się zaopatrzyć w drzewko, książeczki edukacyjne, malowanki dla dzieci oraz inne „leśne” gadżety.

Akcja „Narodowe sadzenie lasu” wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Chcemy wszystkim przypominać o tym, jak drzewa i lasy pełnią ogromną rolę dla ludzi i środowiska. Rozdając bezpłatne sadzonki wpisujemy się w cykl działań odbudowy lasów zniszczonych przez burze, pożary i ludzką bezmyślność – tłumaczy Andrzej Romanowicz, podleśniczy z Leśnictwa Grotowice.

Narodowe sadzenie lasu 2019. Leśnicy z Opola rozdali 250 sadzonek dębu!Zainteresowanie bezpłatnymi sadzonkami dębu szypułkowego było bardzo duże. Już po godzinie od rozpoczęcia akcji z 250 sztuk zostało 100.

CZYTAJ: Wielki finał O!PLA w Opolu. Nagrodzą u nas twórców animacji z całej Polski

– Sadzonki rozchodzą się jak ciepłe bułeczki – cieszy się podleśniczy. – Zieleni potrzebujemy tym bardziej, że w ostatnich latach przez suszę w kiepskiej sytuacji są sosny. Gdy igła drzewa robi się blada i matowa, już wiemy, że sosna nie przetrwa i trzeba będzie ją ściąć. Jedynym sposobem jest więc nasadzanie kolejnych drzew.

Podleśniczy wyjaśnił, że sosny są szczególnie zagrożone ze względu na płaski system korzeniowy.

– To bardzo delikatne drzewo, gdy jest sucho nie ma z czego czerpać wilgoci – mówi Andrzej Romanowicz.

Dąb a sosna. Odporność i sadzenie

Tym razem leśnicy rozdawali sadzonki dębu. – One są bardziej odporne na zanieczyszczenia, na emisję pyłów i są długowieczne – argumentuje. 

Dąb szypułkowy może żyć nawet ponad 700 lat. Okres wzrastania tego pięknego drzewa kończy się gdy osiągnie wiek ok. 120–200 lat. Jak prawidłowo je posadzi?

– Jeśli ktoś ma piaszczystą glebę, to warto zagęścić ją ziemią np. z okolic Odry, taką, która jest cięższa – wyjaśnia podleśniczy.

– Na prywatnej posesji takie drzewo najlepiej posadzić w zgodzie z sąsiadem, w przepisowej odległości od budynków. Zgodnie z prawem budowlanym wynosi ona ok. 4-5 metrów. Dąb lubi też cień, więc nie należy go sadzić w bardzo nasłonecznionym miejscu – radzi.

Fot. Anna Konopka

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.