Anna Zalewska wysłuchała podczas spotkania z posłem Ryszardem Gallą i przewodniczącym TSKN, Rafałem Bartkiem, ich argumentów i obaw dotyczących nauczania języka niemieckiego w szkołach podstawowych i gimnazjach. Goście przekazali jej  petycję z ponad 1200 podpisami rodziców, nauczycieli i członków mniejszości. Uzyskali obietnicę jej przeanalizowania, a także wprowadzenia co najmniej przepisów przejściowych w sprawie nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości.

Opinia MEN z 15 marca br. w sprawie nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości i języka niemieckiego jako obcego jednocześnie jest dla samorządowców niezrozumiała. Przez tę nową opinię w niektórych szkołach odbywały się spotkania z rodzicami, podczas których rodzice byli nakłaniani do wycofania wniosków o nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wiceprzewodnicząca TSKN.

Mniejszość Niemiecka ma trzy opinie prawne, które mają potwierdzać jej stanowisko w sprawie zgodności z prawem równoległego nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości i języka nowożytnego.

Pismo do członków Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Informacja prawna w sprawie nauczania języka niemieckiego

Opinia prof. Grzegorza Janusza

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.