Do parku arboretum przy prószkowskiej Pomologii sprowadzane były rośliny z całego świata. Z uwagi na zróżnicowanie tamtejszej flory, park doskonale nadaje się na przekształcenie w ogród botaniczny lub roślinny bank genów. Pomologia mogłaby się stać wizytówką Opolszczyzny. Jakie są na to szanse?
– Jakiś czas temu analizowaliśmy pomysł przekształcenia arboretum w ogród botaniczny – przyznaje Monika Kluf, rzecznik starostwa powiatowego w Opolu. – Niestety z żalem stwierdziliśmy, że koszty przygotowania i późniejszego utrzymania takiego miejsca są zbyt wysokie.
Jak mówi rzeczniczka starostwa, konieczne byłoby utworzenie odrębnej jednostki budżetowej i zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. – Dlatego skupiliśmy się na doprowadzeniu do porządku tego, co mamy. Czyli arboretum, bez kosztownego rozwijania go w ogród botaniczny. Kosztownego, biorąc pod uwagę możliwości samorządowego budżetu i zadań, jakie na nim ciążą. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich i czekamy na rozstrzygnięcie.
CZYTAJ: Czy park przy Pomologii odzyska dawny blask?
Pomysł, podsuwany przez przyrodników, a także czytelników, rozbija się więc o pieniądze. I choć program rewitalizacji jest szansą na ocalenie Pomologii, to jego niektóre punkty wzbudzają niepokój o to, czy ich realizacja nie zaszkodzi parkowej roślinności.
– W projekcie rewitalizacji arboretum jest boisko wielofunkcyjne – mówi Monika Kluf. – Są też urządzenia do rekreacji wkomponowane w teren tak, by nie zaburzały charakteru tego miejsca. Obecność i lokalizacja miejsc do rekreacji na terenie arboretum została dokładnie przeanalizowana i zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
O tym, czy akceptacja konserwatora zabytków wystarczy, by uniknąć przekształcenia zabytkowego parku w kolejny teren rekreacyjny, przekonamy się, jeśli rewitalizacja dojdzie do skutku.
CZYTAJ: Prószkowska Pomologia znowu może być kuźnią kadr przyrodniczych
Rzeczniczka starostwa zapytana, czy pomysł stworzenia na terenie parku boiska i siłowni plenerowej na etapie tworzenia projektu był konsultowany również z przyrodnikami, odpowiada: – Gmina prowadziła konsultacje społeczne w związku z programem rewitalizacji Prószkowa. Rewitalizacja arboretum jest częścią tego programu.