Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – Rewitalizacja Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie. Taką nazwę nosi projekt, który na terenie części prószkowskiej Pomologii zamierza realizować Uniwersytet Opolski.

– Uniwersytet Opolski dostał od starostwa powiatowego do zagospodarowania część nieruchomości leżących na terenie Pomologii – mówi Grzegorz Sawicki, dyrektor Biura Projektów Strategicznych Uniwersytetu Opolskiego, odpowiedzialny za realizację projektu. – W skład darowizny wchodzi osiem hektarów ziemi ornej oraz obiekty nie zabytkowe i obecnie zdewastowane: m. in. warsztaty, działka ze starą szklarnią.

Jak mówi Grzegorz Sawicki, pozostała część Pomologii należy do starostwa powiatowego. Sad, park i teren szkoły. — Mamy złożony projekt oraz wyłonionego wykonawcę prac budowlanych na terenie, którego jesteśmy właścicielem. Powstanie tam m. in. laboratorium, wykorzystamy grunt orny pod poletka doświadczalne i tereny wystawiennicze, postawimy szklarnię badawczą.

Projekt jest podzielony na dwie części: komercyjną i niekomercyjną. Część komercyjna będzie realizowana w Prószkowie. Powstaną tam laboratoria badawcze komercyjne, wykonujące badania na zlecenie firm, przedsiębiorców, inwestorów zewnętrznych. W Opolu, na terenie kampusu UO w rozbudowanym Wydziale Przyrodniczo-Technicznym przy ulicy Czaplaka będą mieć siedzibę niekomercyjne laboratoria badawcze, .

Wartość projektu to około 45 milionów złotych, zakończenie prac planowane jest na marzec 2022 roku.

Co z parkiem?

– Park w tym projekcie nie jest uwzględniony – mówi Grzegorz Sawicki. – Nie mamy na to środków.  Koncepcja kiedyś była całkiem inna, projekt z czasem ewoluował. Całość prac związanych z realizacją miała być zlokalizowana w Prószkowie, ich zakres miał być znacznie większy. Nie mówiono wtedy o Opolu. Wszystko miało być w Prószkowie. Później zmieniono koncepcję, wprowadzono drugą lokalizację i podzielono projekt na dwie części, zachowując tę samą nazwę.

CZYTAJ: Czy park przy Pomologii odzyska dawny blask?

W planach jest dalsza rozbudowa i ewentualne przejmowanie innych obiektów w Prószkowie. – O ile starostwo wyrazi na to zgodę – mówi Grzegorz Sawicki. – Plan zakłada odbudowę centrum badawczego na bazie dawnej Pomologii. Liczymy, że jeśli będą tam laboratoria, to z czasem pojawią się też inwestorzy i środki. Wtedy będziemy mogli te środki przeznaczać na dalszą rozbudowę. Oczywiście musi być też wola ze strony starostwa na przekazanie kolejnych obiektów do rewitalizacji.

W Pomologii w połowie XIX wieku powstała Królewska Akademia Rolnicza, przekształcona później w Królewski Instytut Pomologiczny. Na terenie placówki istniały szkółki, ogród uprawny, sad oraz park dendrologiczny z setkami cennych przyrodniczo drzew i krzewów.

CZYTAJ: Nie będzie ogrodu botanicznego w Pomologii

 

Fot. Wizualizacje – Biuro Projektów Strategicznych Uniwersytetu Opolskiego

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze