W Opolu już od dawna modne stały się tzw. wymianki odzieży, a także zbiórki ubrań dla osób bezdomnych i potrzebujących.

– Przyjmujemy ubrania głównie męskie. Od miesiąca współpracujemy z Caritasem przy kościele „na górce” w Opolu, czyli Parafii Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha – mówi Halina Makuch, wolontariuszka fundacji Zupa w Opolu.

– Dzięki temu możemy wrzucać odzież do domku koło kościoła, czyli przy miejscu, gdzie wydajemy zupę. Następnie w soboty w czasie akcji rozdajemy ją bezdomnym i ubogim.

Domek przy kościele jest otwarty w środy w godz. 16–17 oraz w soboty w czasie akcji w godz. 17.15-18 . Fundacja przyjmuje określoną odzież. Ubrania typu eleganckie garnitury, krochmalone białe koszule czy też odzież stylonowa, elastyczna z wiadomego powodu nie znajdują chętnych.

– Odzież wydają też panie z Caritasu w środy, dzięki temu potrzebujący dwa razy w tygodniu mogą zwrócić się o pomoc. Dodatkowo przyjmujemy i rozdajemy środki czystości, maszynki do golenia, świece – dodaje.

Podobną działalność prowadzi również organizacja charytatywna Śniadanie z Nadzieją. W każdą sobotę w godz. 8.30–11 ubrania można przynosić do klasztoru Franciszkanów wejściem do bramy od strony ul. Minorytów. Nowe buty i bielizna mile widziane są przez cały rok, natomiast kurtki i spodnie męskie należy przynosić w zależności od pory roku.

W Opolu modne są także tzw. wymianki. Są organizowane cykliczne m.in. w Cellarium przy ul. Koraszewskiego i w Wyjściu Awaryjnym przy ul. Luboszyckiej. Na Facebooku działa również grupa publiczna Wymianki w Opolu. Wystarczy do niej dołączyć i zamieszczać zdjęcia swoich rzeczy z opisem, na co chętnie je wymienimy.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.