To już 17. edycja Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów imienia Karola Marii Webera rozmawiamy z Hubertem Kołodziejem – prezesem Stowarzyszenia Pokój. Z przyczyn technicznych transmisja live nie mogła się odbyć,  nagranie z koncertu znajdzie się na naszej stronie.

Na początku festiwal organizowany był przez Stowarzyszenie „Epin”, pamiętam że wtedy w gminie Pokój atmosfera nie była zbyt sprzyjająca tego typu inicjatywom, jednak mimo trudności udało się zorganizować koncert – wspomina Hubert Kołodziej.

Od kilkunastu lat organizacją zajmuje się Stowarzyszenie „Pokój”, dzięki któremu co roku w Pokoju odbywa się jeden z trzech w całej Europie festiwali Weberowskich. Pozostałe organizowane są w Oyten w Niemczech (gdzie urodził się Carl Weber) oraz we Wrocławiu.

Z przyczyn technicznych transmisja live z koncertu nie mogła się odbyć, udostępniamy nagranie z koncertu.

Z roku na rok wydźwięk festiwalu jest coraz szerszy, puste miejsca, które można było zobaczyć podczas pierwszych edycji sukcesywnie zapełniają się mieszkańcami, nie tylko Pokoju, a całej Polski czy nawet zagranicy. W ubiegłym roku festiwal Weberowski organizowany w Pokoju został nawet doceniony certyfikatem „Opolska marka”.

Jeszcze nie tak dawno w pokojowskim festiwalu brał udział sam prapraprawnuk kompozytora, Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia Byłych Pokojan.

Podczas festiwalu wystąpią znakomici muzycy, którzy swoimi wykonami upamiętnią pobyt Karola Marii von Webera w Pokoju w latach 1806 – 1807. Jak podkreślał sam wirtuoz, miejscowość ta była jego azylem.

Tegoroczną nowością festiwalu jest jego wydłużenie o dodatkowy dzień oraz zmiana miejsca odbywania się festiwalu, muzycy zagrają w Kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej.

Poza festiwalem w niedzielę o godz. 14.00 w Dąbrówce Dolnej odbędzie się również impreza plenerowa organizowana przez gminę Pokój. Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji jak np. bezpłatne konsultacje dietetyczne, konkursy talentów, a na koniec występ gwiazdy disco polo.

Ze względu na panującą w naszym kraju pandemię, podczas tegorocznego festiwalu obowiązywać będzie reżim sanitarny. Apeluję do wszystkich uczestników o jego przestrzeganie – dodaje Hubert Kołodziej.

Zapraszamy z tego względu do oglądania transmisji live z tegorocznego koncertu. Koncert sobotni będzie można obejrzeć TUTAJ.

Jak udało nam się ustalić, w czasie trwania festiwalu, w Niemczech odbywać się będzie zjazd roczny Stowarzyszenia Byłych Pokojan. Mamy nadzieję, że transmisja trafi również do nich.

Oczywiście festiwal nie mógłby się odbyć bez naszych sponsorów z Pokoju, ale również z poza gminy, którym w tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować – podkreśla Hubert Kołodziej.

W imieniu Huberta Kołodzieja – prezesa Stowarzyszenia „Pokój”, Zarządu oraz całego Stowarzyszenia serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i miłośników zarówno twórczości Karola Marii Webera jak i pozostałych wirtuozów muzyki klasycznej do wysłuchania odbywających się w ramach festiwalu koncertów.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.