Przedstawiciele wszystkich 10 Lokalnych Grup Działania działających w ramach PROW 2014 – 2020 otrzymali  aneksy do umów na dodatkowe 6 milionów euro – poinformowała Violetta Ruszczewska, rzeczniczka Gabinetu Marszałka Województwa Opolskiego.

Lokalna grupa działania to  rodzaj partnerstwa terytorialnego tworzonego zwykle na obszarach wiejskich, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji (z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego) oraz mieszkańców danego obszaru wyznaczonego granicą gmin członkowskich. W Polsce podstawą prawną funkcjonowania LGD są ustawy: o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o stowarzyszeniach. Członkami tych organizacji mogą być m.in. przedstawiciele samorządów gmin, placówek oświaty, kultury, parafii, organizacji i stowarzyszeń działających na danym terenie, firm, spółdzielni itp., a w stowarzyszeniach także zwykli mieszkańcy. LGD najczęściej zarejestrowane są w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenia (rzadziej jako fundacje lub związki stowarzyszeń), posiadają statut i wybrane władze: radę, zarząd i komisję rewizyjną. Najważniejszym gremium decyzyjnym LGD jest zgromadzenie członków. Obecnie w radach LGD przedstawiciele sektora publicznego nie mogą stanowić więcej niż 50% składu.

Lokalne Grupy Działania, funkcjonujące w województwie opolskim,  realizują tzw. inicjatywę LEADER. LEADER to program wspierania rozwoju wsi, w którym realizowane są oddolne inicjatywy lokalne, we współpracy z samorządami województw.  Lokalne Grupy opracowały i realizują lokalne strategie rozwoju (LSR), wskazujące, na czym lokalnej społeczności szczególnie zależy i co trzeba zrobić w ramach zaplanowanego budżetu, by cel osiągnąć. Leader  ma na celu przede wszystkim wspomaganie rozwoju obszarów wiejskich, pobudzanie aktywności środowisk lokalnych oraz poprawę ich konkurencyjności jako miejsca zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej lub jej rozwinięcie.

Niemal 6 milionów euro dodatkowo dla Lokalnych Grup Działania w regionie

Na projekty realizowane na obszarach wiejskich LGD z naszego regionu otrzymały dodatkowe 5 milionów 904 tysiące euro. Co ważne,  blisko 2,1 mln euro  z tej kwoty  jest przeznaczone na dofinansowanie projektów dotyczących podejmowania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. Jak podkreśla członek zarządu województwa, Antoni Konopka, dzięki do tej pory wydanym przez LGD pieniądzom na przedsiębiorczość, na wsiach województwa opolskiego powstało już 400 nowych miejsc pracy.

Lokalne Grupy Działania mają czas na wydanie tych pieniędzy do 2025 roku. Ale, jak podkreślają prezesi niemal wszystkich LGD, już niebawem ogłoszą pierwsze konkursy.

Niemal 6 milionów euro dodatkowo dla Lokalnych Grup Działania w regionie

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.