Elektryczne hulajnogi zyskują coraz większą popularność. Jednak część użytkowników zapomina o ich odpowiednim zaparkowaniu po zakończeniu jazdy. Pozostawione na środku chodnika utrudniają, a często wręcz uniemożliwiają korzystanie z niego pieszym, zwłaszcza niepełnosprawnym.

Ustawa regulująca kwestie korzystania z hulajnóg elektrycznych zaczęła obowiązywać 20 maja ubiegłego roku. Jednak problem niewłaściwie zaparkowanych jednośladów pozostał.

Koszt usunięcia źle zaparkowanej hulajnogi w Opolu wynosi 128 zł. Natomiast przechowywanie jej na parkingu strzeżonym do 30 dni kosztuje 24 za dobę, a powyżej 30 dni – 9 zł za dobę. Zapytaliśmy w opolskim ratuszu, jakie służby są uprawnione do usunięcia hulajnogi z chodnika oraz ile takich interwencji podjęto w tym roku.

– Zgodnie z artykułem 130 a ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym decyzję o odholowaniu pojazdu podejmuje policja, Straż Miejska, Inspektorat Transportu Drogowego lub w określonych przypadkach służby ratunkowe uczestniczące w akcji. Żadna z tych służb nie wydała decyzji o holowaniu hulajnóg. Co nie oznacza, że nadzór w tym zakresie nie jest prowadzony – informuje Adam Leszczyński, rzecznik prasowy ratusza i dodaje:

– Z informacji jakie uzyskaliśmy z KMP w Opolu wynika, że policjanci monitorują użytkowników hulajnóg i w przypadku zagrożenia interweniują adekwatnie do zaistniałej sytuacji. Jednocześnie KMP podkreśla, że w 2022 roku odnotowano pięć zdarzeń z udziałem osób poruszających się hulajnogami w Opolu. Natomiast Straż Miejska nie odnotowała żadnych interwencji i zgłoszeń związanych z wypadkami czy kolizjami z udziałem hulajnóg elektrycznych.

Przypomnijmy: ustawa Prawo o ruchu drogowym zabrania „pozostawiania hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi”.

Fot. Anna Plewa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze