Stobrawski Park Krajobrazowy to obszar, który ze względu na swoje walory bywa często odwiedzany przez amatorów grzybobrania.  Zbierając prawdziwki, podgrzybki, kozaki, maślaki, rydze czy kanie pewnie niewielu z nas zastanawia się i wie jaka rolę w przyrodzie pełnią grzyby poza tą, że my ludzie możemy jeść niektóre z nich.

Grzyby nie są ani roślinami, ani zwierzętami, a ich wyjątkowość sprawiła, że uzyskały rangę osobnego królestwa w świecie przyrody. Co w nich takiego ciekawego? Chociażby fakt, że ich ściany komórkowe zbudowane są z chityny, tej samej substancji , która występuje m.in. u owadów.  Grzyby jako jedyne organizmy potrafią rozkładać ligninę oraz celulozę, z których zbudowane jest drewno. Bez „pracy” grzybów większość ekosystemów lądowych pokryłaby się grubą warstwą nierozłożonych liści i gałęzi, a zawarte w nich związki nie mogłyby być powtórnie wykorzystane przez inne organizmy, np. rośliny. Ze względu na ogromną różnorodność (samych grzybów owocnikowych występuje w Polsce ponad 5 tys. gatunków) i niewielką ilość naukowców zajmujących się tą grupą organizmów świat grzybów kryje wciąż wiele tajemnic.

Obecnie przy współpracy z dr Maciejem Kozakiem  – botanikiem i mykologiem, absolwentem i wieloletnim pracownikiem Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzone są na ternie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego badania mające na celu określenie jakie gatunki występują na tym terenie. Do tej pory stwierdzono ich ponad 500, ale to jeszcze nie koniec prac. Część gatunków to prawdziwe rarytasy, potwierdzono nawet takie, które były do tej pory uznawane za wymarłe na obszarze Polski.

W ramach współpracy z naukowcem zorganizowano również warsztaty o grzybach dla wszystkich chętnych. Po tematycznej prezentacji, można było zobaczyć wystawę grzybów, a następnie udać się do lasu na grzybobranie pod okiem specjalisty. Chyba największym zaskoczeniem dla uczestników był fakt, że tak wiele gatunków grzybów, na które nawet nie zwracamy uwagi, jest jadalnych i smacznych. Natomiast do ich rozpoznania potrzebna jest ogromna wiedza, której zwykle nam brakuje. Pozostańmy więc przy prawdziwkach, podgrzybkach czy koźlarzach ale pamiętajmy, że na nich ogromny świat grzybów się  nie kończy.

Na koniec zapraszamy do galerii zdjęć grzybów wykonanych na ternie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Grzyby w swej różnorodności stanowią też doskonały i wdzięczny (choćby dlatego, że się nie poruszają) temat do fotografii. Ich barwy, kształty, formy powodują, że przy bliższym przyjrzeniu się im, można odnieść wrażenie, że pochodzą z innej planety. Najłatwiej znaleźć je w miejscach gdzie znajduje się dużo martwego drewna. Do ich fotografowania wystarczy praktycznie każdy aparat z funkcją makro, a nawet smartfon. Jedyny problem to często dość długie czasy naświetlania, ale tu pomoże statyw. Zwykły ze względu na niskie położenie naszych obiektów fotograficznych jest mało przydatny. Doskonale natomiast sprawdza się szczelny worek napełniony np. piaskiem, który kładziemy na podłożu, a na nim możemy dowolnie ustawić aparat. I już możemy robić wspaniałe zdjęcia odkrywając przy tym tajemniczy świat grzybów.

*Materiał partnera – Stobrawski Park Krajobrazowy
Galeria zdjęć – autor Dominik Łęgowski.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie