W piątkowy wieczór (1 września), przy okazji rozpoczynającego się roku szkolnego, w Galerii „Studnia” w Krapkowicach odbył się wyjątkowy wernisaż pt. „Bajtel w szkole”. „Chcemy pokazać jak to szkolnictwo zaczęło się na naszych terenach, na Śląsku”.

-Jestem filatelistą, interesuje mnie filatelistyka, ogólnie rzecz biorąc regionu krapkowickiego, z kolei moja małżonka, jest zbieraczem przedmiotów dotyczących Śląska, głównie skupia się na strojach. W między czasie, po sukcesie wystawy „W szranku u omy”, zorganizowaliśmy kolejną wystawę, która dotyczyła Swaczyny, czyli uroczystego spotkania przy kawie i ciastku na Śląsku. Tak to się zaczęło i wtedy zrodził nam się pomysł na zorganizowanie wystawy „Bajtel w szkole”-mówił Dariusz Wandrowski, autor wystawy.

Wystawa rozpoczęła się o godz. 18.30. Miała ona formę prezentacji multimedialnej, podczas której Państwo Wandrowscy opowiadali m.in.: o tym, skąd wziął się dzwonek, dlaczego lekcje trwają 45 minut, po co jest podręcznik, kiedy używano pióra, skąd wzięła się tyta i dlaczego ten zwyczaj panuje tylko w naszym regionie i na Warmii i Mazurach. A to jeszcze nie wszystko. Prezentacji towarzyszyło wiele ciekawych eksponatów. Uczestnicy wernisażu mogli podziwiać tabliczki łupkowe, stare zeszyty, czy podręczniki.

Część z prezentowanych przedmiotów związanych z dawnym szkolnictwem

-Chcemy pokazać jak to szkolnictwo zaczęło się na naszych terenach, na Ślaśku. Podczas naszej prezentacji, będą mogli się Państwo dowiedzieć skąd wziął się dzwonek, dlaczego lekcje trwają 45 min, po co jest podręcznik, kiedy używano pióra. Jest to wystawa pokazująca to szkolnictwo sprzed 200, 100 lat, jak ono wyglądało w Prusach, czy Niemczech, a że większość przyjęła model pruski nauczania to można zauważyć wiele cech wspólnych – mówił  Dariusz Wandrowski.

Organizatorem tego wydarzenia Stowarzyszenie Twórców i Artystów „Pasja”.

Portal Opowiecie.info objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Fot. Elżbieta Osysko

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim, pasjonująca się muzyką i motoryzacją, a ponadto to uwielbiająca podróżować. Zawsze uśmiechnięta, wierząca, że "To co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi".