W najbliższy piątek (24 czerwca) już po raz 13. w Opolu odbędzie się Noc Kultury. W wydarzeniu tradycyjnie wezmą udział niemal wszystkie opolskie instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje. Organizatorzy zapowiadają na tę noc mnóstwo atrakcji.

– Festiwalowe emocje jeszcze nie opadły, a my szykujemy się już na Noc Kultury i związane z nią atrakcje. W miejskiej przestrzeni odbędzie się tej nocy wiele imprez, jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam, żeby tę wyjątkową noc spędzić w mieście i dobrze się bawić – przekonuje Maciej Wujec, zastępca prezydenta Opola.

Taniec z ogniem, kino włoskie i noc ze sztuką

Noc Kultury w Opolu nie może obyć się bez Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora, który zaprezentuje „Noc Opolskich Legend”.

– Już tradycyjnie pokażemy się tej nocy w kilku lokalizacjach Opola – zapowiada Natalia Ciępka ze Stowarzyszenia Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem MANTIKORA. – Część naszych występów odbędzie się na terenie zielonym i w pomieszczeniach Zamku Górnego. Jeśli aura będzie niesprzyjająca zapraszamy do wnętrz zamku. Mam jednak nadzieję, że dokładnie o godz. 00. 35 spotkamy się na schodach przy Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie zaprezentujemy Noc Kupały.

Z kolei Rafał Mościcki ze Stowarzyszenia Opolskie Lamy zaprasza na noc z kinem włoskim.

– Noc Kultury w Kinie Meduza w tym roku odbędzie się pod hasłem „Noc Kina Włoskiego”. Przygotowaliśmy filmowe zestawy dla dzieciaków i dla dorosłych. Dla dzieci zaplanowaliśmy film „Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię”, który będzie nam towarzyszył od godz. 18.00 aż do momentu, kiedy dzieci pójdą spać lub wyruszą na  zwiedzanie naszego pięknego miasta tej szczególnej nocy – mówi Mościcki i dodaje:

– Dla dorosłych widzów przygotowaliśmy dziewięć filmowych propozycji, m. in. dwa miesiące przed premierą pokażemy prawdziwą perełkę, film „Superbohaterowie” w reżyserii Paolo Genovese. Będą też filmy dla tych, którzy kochają ambitne włoskie kino. Kończymy dopiero o 2.00 w nocy, więc myślę że w tym czasie każdy znajdzie coś dla siebie.

Natomiast pod Galerią Sztuki Współczesnej czekać będą filmowe atrakcje dla gości z Ukrainy. O godz. 21.00 pokazany zostanie film „C’Mon C’Mon” z ukraińskimi napisami.

W GSW odbędą się też warsztaty „Światło w głębinach”. Poprowadzą je Józef Chyży i Ignacy Nowodworski. Galeria będzie otwarta do późnych godzin nocnych, będzie więc niepowtarzalna okazja, by zwiedzić wystawę prac Zbigniewa Libery, która czynna jest tylko do niedzieli (26 czerwca).

Klubowe wersje przebojów Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy usłyszymy w klubokawiarni OPO

– Chcemy nawiązać do imprezy, która odbyła się w ubiegłym roku przy okazji odsłonięcia muralu Krzysztofa Krawczyka – wyjaśnia Roman Szczepanek ze Stowarzyszenia Kulturalne Opole. – Zaprosiliśmy wówczas The Very Polish Cut Outs, czyli markowy kolektyw DJ-ski z Wrocławia, zajmujący się przeróbkami, klubowymi wersjami polskich szlagierów z lat 70., 80. Te przeboje dostają drugie życie. Zeszłoroczna impreza z nowymi interpretacjami piosenek Krawczyka okazała się strzałem w dziesiątkę, frekwencja była bardzo duża.

– W tym roku chcemy trochę z przymrużeniem oka nawiązać do tamtych czasów poprzez tytuł „Noc Kultury z Wielkiej Płyty” – dodaje Szczepanek. – Nie chodzi nam jednak o bloki z wielkiej płyty, a o wielkie płyty winylowe. Ponownie zaprosiliśmy The Very Polish Cut Outs i ponownie będziemy bawić się przy najlepszych polskich przebojach z lat 70. i 80. w zupełnie nowych, świeżych, klubowych interpretacjach. Start o godz. 21.00.

To nie koniec przewidzianych na Noc Kultury atrakcji. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tutaj.

– Tej nocy w całym mieście odbędzie się mnóstwo imprez, warsztatów, pokazów i koncertów – zapowiada Magdalena Matyjaszek, naczelniczka Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej UM. – Nie zabraknie wystawy zabytkowych pojazdów, która odbędzie się na parkingu pod Urzędem Wojewódzkim. Wystawie, tradycyjnie, towarzyszyć będzie parada ulicami miasta.

Giełda płyt winylowych, Mariusz Szczygieł i biesiada teatralna

– Każdy kto podczas Nocy Kultury kupi na giełdzie w Muzeum Polskiej Piosenki winylową płytę, będzie mógł zwiedzić tej nocy muzeum bezpłatnie – mówi Magdalena Matyjaszek. – Wojewódzką Bibliotekę Publiczną odwiedzi Mariusz Szczygieł. W Centrum Dialogu Obywatelskiego pokazane zostaną bajki z PRL-u, a fundacja Opolskie Dziouchy zaprasza na puszczanie wianków przy kanale Młynówka.

Młodzieżowy Dom Kultury przygotował z kolei biesiadę teatralną „W poszukiwaniu Grotowskiego” oraz spotkanie z dyrektorem Instytutu Grotowskiego z Wrocławia.

Każde wydarzenie tegorocznej Nocy Kultury ma przypisany swój numer na tzw. osi czasu. Naklejki z numerami naklejonymi przed miejscem wydarzenia, ułatwią jego lokalizację. Noc Kultury 2022 rozpocznie się o godz. 17.00.

Wszystkie wydarzenia, poza oznaczonymi numerami 16, 25, 26 i 33, są bezpłatne.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze