Nowa karetka za ponad pół miliona złotych to najnowszy zakup Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Będzie wykorzystywana do transportu pacjentów oraz zabezpieczenia medycznego wydarzeń.

– W dyspozycji naszego szpitala są obecnie dwie takie karetki transportowe. Nowy pojazd zastąpił jedną ze starszych karetek. Jest on wyposażony w standardzie paramedycznym, m.in. w defibrylator, ssak do udrażniania górnych dróg oddechowych, respirator i zestaw do reanimacji, ale też nowoczesne nosze transportowe i zestaw do transportu pacjenta z domu do karetki – wylicza dyrektor generalny Dariusz Madera.

– Wszystko to jest istotne, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa naszym pacjentom, ale też zwiększenia komfortu pracy i bezpieczeństwa naszych pracowników, zajmujących się transportem – komentuje dyrektor generalny.

– Nowy ambulans kosztował ponad pół miliona złotych i został w całości sfinansowany z budżetu naszego szpitala. Jego zakup wynika z konieczności odnowienia floty: dziennie wykonujemy ok. 30 transportów medycznych, więc nasze karetki są cały czas mocno eksploatowane – dodaje Aleksandra Gapińska, dyrektor ds. ekonomicznych.
Karetki transportowe w USK w Opolu są wykorzystywane do transportów pacjentów, zleconych przez lekarzy, np. po zakończonym leczeniu (w przypadku pacjentów leżących), do przekierowania na kontynuację leczenia do innych szpitali, czy skierowania na konsultacje medyczne, które nie są świadczone w naszym szpitalu.

– Transporty medyczne realizujemy przez 7 dni w tygodniu. Ich obsługą zajmują się osoby uprawnione do prowadzenia czynności ratunkowych, czyli ratownicy medyczni lub pielęgniarki, a kierowcy mają ukończone kursy ratowników KPP. Łącznie za transporty medyczne odpowiada w naszym szpitalu ok. 30 osób, pracujących w trybie zmianowym – podaje Aleksandra Pasoń, kierownik Działu Logistyki, który zarządza zespołami obsługującymi transport medyczny.

USK w Opolu dysponuje też jedyną w województwie karetką N do transportu noworodków i niemowląt, wyposażoną w inkubator, respirator i sprzęt podtrzymujący i monitorujący funkcje życiowe u najmniejszych pacjentów. Obsługuje ją zespół Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków, który realizuje nią transporty międzyszpitalne na terenie województwa i do innych specjalistycznych placówek dziecięcych w kraju. Ta karetka także niedawno została wymieniona na nową.

Fot. Edyta Hanszke-Lodzińska

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.