Dawna siedziba NFZ, jeszcze wcześniej biurowiec Zakładów Mięsnych jest nową siedzibą  Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Opolu. W sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej.

Dotychczasowa siedziba mieściła się przy ul. Piastowskiej 12 , obok głównego gmachu OUW. Wojewódzki Zespół składał się z 4 pracowników etatowych oraz 12 członków (lekarzy, psychologów, pedagogów, pracowników socjalnych oraz doradców zawodowych). Nowy obiekt jest przestronny z większą ilością gabinetów, które umożliwiają sprawniejsze funkcjonowanie zespołu, krótsze kolejki, a także duży, bezpłatny parking to nie jedyne atuty. Pomieszczenia w nowej siedzibie zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku znajduje się również winda. Interesanci mogą dojechać do budynku 3 liniami autobusowymi MZK.

Zmiana lokalizacji była podyktowana m.in. nowym zadaniem, jakie otrzymał WZON. Chodzi o wydawanie decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia.

Procedowana w sejmie nowelizacja ustawy o rencie socjalnej zakładała stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Renta socjalna to świadczenie, które przysługuje osobom, które nie mogą podjąć pracy z uwagi na stan zdrowia. Renta socjalna przysługuje osobie, która jest pełnoletnia oraz całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
– przed ukończeniem 18. roku życia albo
– w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej − przed ukończeniem 25. roku życia, albo
– w trakcie kształcenia w szkole doktoranckiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
ZUS informuje, że aktualnie w całej Polsce rentę socjalną z ZUS-u pobiera prawie 300 tys. osób.

Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego, 9 maja 2024 r. przyjęto poprawki do obywatelskiego projektu ustawy w sprawie podwyższenia renty socjalnej. Jedna z nich stanowi, że uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przysługiwać on będzie jednak tylko osobom będącym całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

To zdaniem pomysłodawców nowelizacji całkowicie burzy jej sens. To rozwiązanie kadłubkowe, pozostawiające na lodzie z rentą w dotychczasowej wysokości wszystkich z orzeczeniem jedynie całkowitej niezdolności do pracy.

Fot. UW

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.