Wójtowie i burmistrzowie powiatu opolskiego spotkali się w starostwie z Zarządem Powiatu, dyrektorami najważniejszych pionów i szefami służb.
Spotkanie zainicjował starosta Henryk Lakwa. Większość wójtów i burmistrzów (siedmioro z trzynastu) to samorządowcy po raz pierwszy pełniący te funkcje. Dzięki temu spotkaniu mogli poznać się nawzajem. Mogli się także dowiedzieć o możliwościach jakie daje im współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy, miejskimi komendami policji i Państwowej Straży Pożarnej. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele służb powiatowych: Paweł Kielar, komendant miejski PSP, zastępca komendanta miejskiego Policji Rafał Lejczak, Irena Lebiedzińska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Monika Drożyńska-Delinowska – powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, Jacek Dziatkiewicz – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych oraz naczelnicy wydziałów i pracownicy Starostwa. Każdy z nich przedstawił założenia współpracy, zadania, które wymagają współpracy z samorządami. Goście zapoznali się również z planem realizacji modernizacji i remontów dróg powiatowych na lata 2019 – 2021.
Spotkanie rozpoczęło się minutą ciszy w intencji zamordowanego w niedzielę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Starosta Henryk Lakwa przedstawił możliwości jakie stwarza współpraca ze starostwem np. w kwestii budowy czy remontów dróg i ścieżek rowerowych. Przekonywał do podjęcia dobrze rozwiniętej współpracy z powiatem dolińskim na Ukrainie.
Zaapelował także o poważne potraktowanie sprawy zgłaszania dzieci do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak twierdzi dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Robert Bryk, takich niezgłoszonych odbiorców usług medycznych jest w naszym województwie blisko 26 tysięcy. Nie ma obowiązku zgłaszania dzieci. Nie pozbawia się ich to darmowej opieki medycznej. Jednak budżet NFZ obliczany jest na podstawie algorytmu, którego podstawą jest ilość osób zgłoszonych. Za zgłoszonym potencjalnym pacjentem idzie do regionu około dwóch tysięcy złotych. Szacuje się, że w powiecie opolskim takich niezgłoszonych dzieci jest około sześciu tysięcy.
Fot. melonik