Niższe dawki promieniowania, szersze możliwości wykonywania badań i zabiegów w naczyniach krwionośnych – to zalety nowego angiografu, który trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Angiograf, który trafił do Zakładu Diagnostyki Obrazowej, kosztowało ponad 3,3 mln zł. Zostało kupione dzięki finansowaniu unijnemu z puli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Nowy angiograf zastąpił wysłużone urządzenie w Pracowni Angiografii ZDO. Korzystają z niego głównie chirurdzy naczyniowi i radiolodzy.

– Angiografia to badanie obrazowe z wykorzystaniem promieni rentgenowskich i kontrastu, służące do oceny naczyń krwionośnych i przeprowadzania zabiegów endowaskularnych, czyli wewnątrznaczyniowych, których celem, których celem może być na przykład poszerzenie przepływu w zmienionych chorobowo tętnicach –  wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

– Nowe urządzenie jest bezpieczniejsze dla pacjentów, bo pozwala na przeprowadzanie badań i zabiegów przy użyciu mniejszych dawek promieniowania, lekarzom zapewnia wyższą jakość obrazu i daje większe możliwości zabiegowe – dodaje dr Sznajder.

Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału i Kliniki Chirurgii USK/UO podaje, że rocznie w szpitalu wykonywanych jest obecnie ok. 1000 zabiegów endowaskularnych u pacjentów ze schorzeniami naczyń tętniczych i żylnych, a ich liczba i zakres systematycznie zwiększa się.

– Prowadzimy kompleksową diagnostykę i leczenie w zakresie tętnic jamy brzusznej i  kończyn dolnych z powodu miażdżycy; układu żylnego (zwężenia żył centralnych i zespół żylaków miednicy małej); tętniaków naczyń obwodowych; zwężeń tętnic szyjnych; zakładania stentgraftów w tętniakach aorty brzusznej; u chorych dializowanych z powikłaniami przetok tętniczo-żylnych – wylicza prof. Oszkinis.

Angiograf kupiono w ramach unijnego projektu „Opolskie wspiera szpitale w walce z Covid-19”, realizowanego przez samorząd województwa i partnerów, wśród których jest USK.

– Dziękujemy władzom regionu za wsparcie kwotą niemal 2,9 mln zł, co pozwoli nam na lepsze zabezpieczenie potrzeb pacjentów z województwa opolskiego w zakresie chirurgii wewnątrznaczyniowej – mówi dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze