W najbliższy piątek Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza wszystkich miłośników starych monet na pierwsze spotkania numizmatyczne. W sobotę dla najmłodszych przygotowano warsztaty plastyczne, a po południu w ramach trwających Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można poznać tajemnice władców bursztynowego szlaku żyjących na naszych terenach.

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na pierwsze z cyklu spotkanie numizmatyczne i – jak zapowiadają organizatorzy, jeśli formuła się spodoba, wówczas program i zakres aktywności będzie się rozrastał.

Podczas pierwszego spotkania odbędzie się prezentacja nowej monety emitowanej przez NBP (Kongres Numizmatyczny)

– Kierownik merytoryczny z Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Mateusz Magda podczas spotkania opowie o medalach śląskich z XX wieku, które specjalnie na tę okazję zostały wyjęte z muzealnego skarbca – zapowiada Michał Grocholski z MŚO. – Z kolei opolscy numizmatycy pokażą swoją kolekcję monet z cyklu Poczet królów Polski. Wszystko to odbędzie się w miłej i nieformalnej atmosferze spotkania przy kawie.
O dziedzictwie Celtów na Górnym Śląsku i starych monetach opowiedzą w Muzeum Śląska Opolskiego
Spotkanie już w piątek 9 września o godzinie 17.00. Wstęp wolny
O dziedzictwie Celtów na Górnym Śląsku i starych monetach opowiedzą w Muzeum Śląska Opolskiego
Następnego dnia organizatorzy zapraszają najmłodszych na godzinę 11.00 na warsztaty edukacyjne pt. „Opolska moneta” gdzie każdy będzie mógł zaprojektować swoje pieniądze.
Zapisy na warsztaty: tel. 77 44 31 761 (Dział Edukacji) lub tel. 77 44 31 754 (Kasa Muzeum), wstęp wolny.
O dziedzictwie Celtów na Górnym Śląsku i starych monetach opowiedzą w Muzeum Śląska Opolskiego

W sobotę w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa o celtyckiej przeszłości Górnego Śląska, pozostawionym bogactwie dziedzictwa archeologicznego opowie dr Przemysław Dulęba

– Pomiędzy V a II wiekiem p.n.e. ludność celtycka utworzyła na Górnym Śląsku jedną z enklaw osadniczych – mówi Michał Grocholski. – Wprowadzili znaczny postęp technologiczny w różnych dziedzinach wytwórczości i organizacji społecznej. Posiadali też rozbudowaną sieć kontaktów, powodując ożywioną wymianę handlową, szczególnie przez tzw. Bursztynowy Szlak. Celtowie pozostawili w Polsce po sobie bogate i pięknie wykonane artefakty odkrywane do dzisiaj podczas badań archeologicznych, czy przypadkowo.
Początek spotkania o godz. 14.30. Wstęp wolny.
Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze