Środowe spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich „Dobrzenianki” upłynęło pod znakiem miodu. O jego właściwościach, procesach powstawania oraz możliwościach zastosowania opowiadał ekspert – Piotr Szafrański, pszczelarz z wieloletnim doświadczeniem.

W środowy (27 listopada) wieczór w Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim wszyscy zainteresowani mieli okazję do spotkania z ekspertem od miodów – Piotrem Szafrańskim. Podczas prelekcji słuchacze nie tylko dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy na temat miodu lecz mieli również okazję dotknąć, powąchać, a nawet posmakować wyrobów z nim związanych.

– Podczas spotkania Pan Piotr przekazał nam prawdziwy ogrom wiedzy na temat miodów oraz wyrobów pochodnych. Mogliśmy dotknąć, powąchać, a nawet spróbować części z nich. Zainteresowanie było ogromne, dodatkowo wszyscy mieli okazję spróbować herbaty stworzonej z mieszanki ziół przygotowanej przez pszczelarza – komentuje jedna z organizatorek, Gabriela Kollmann. – Napar smakował wyśmienicie – dodaje.

Jak dowiadujemy się od samego prelegenta jest to jego autorska kompozycja ziół takich jak np. melisa, mięta, lilak czy kwiaty czarnego bzu. Dodatkowo autor zdradził uczestnikom sposób suszenia ziół po uprzedniej fermentacji, jak podkreśla zmienia to całkowicie ich smak oraz aromat. Każde z wymienionych ziół posiada specjalne właściwości, kompozycja ta jednak parzona jest szczególnie ze względu na walory smakowe.

Pan Piotr na spotkanie przywiózł trzy rodzaje miodów z własnej pasieki, były to miód rzepakowy, lipowo – spadziowy oraz nawłociowy. Uczestnicy byli zachwyceni zarówno wykładem jak i degustacją, padało mnóstwo pytań oraz wniosków związanych z omawianym aktualnie tematem np. Jaka powinna być forma miodu – płynna czy też krystalizowana?, Jakie są właściwości palenia świec z wosku pszczelego?. Na wszystkie z nich udało się oczywiście uzyskać odpowiedź eksperta.

– Cały wykład starałem się podzielić na segmenty związane z pszczelarstwem, poza informacjami na temat miodu przekazywałem również wiedzę o produktach pszczelich takich jak m.in. propolis, pyłek pszczeli, wosk pszczeli czy mleczko pszczele. Dodatkowo chciałem podkreślić ekologicznych wpływ działalności pszczół na środowisko. Oczywiście uczestnicy mieli okazję zobaczyć produkty, o których była mowa, dotknąć ich czy powąchać, myślę, że ten element doświadczalny bardzo wzbogaca prelekcje – mówi Piotr Szafrański.

Jak mówi Pan Piotr, spotkania oraz prelekcje sprawiają mu ogromną przyjemność i stara się brać w nich udział tak często jak to możliwe. Osoby zainteresowane zorganizowaniem, wykładu mają możliwość kontaktu z pszczelarzem przez jego profil Facebook – Piotr Szafrański.

Podczas spotkania prezentowano również różnego rodzaj nalewki, a nawet stworzony przez jedną z organizatorek „domowy antybiotyk”. Jak zdradza nam Pani Gabriela receptura jest wyjątkowo prosta.

– Wystarczy pół litra miodu lipowego, trzy łyżeczki mielonych goździków, jedna mała łyżeczka suszonego imbiru i dziesięć kropli oregano. Wszystkie składniki mieszamy i wypijamy trzy razy dziennie po łyżeczce, w ten sposób wzmacniamy odporność oraz eliminujemy atakujące nasz organizm bakterie – tłumaczy Gabriela Kollmann.

Bez zwalniania tempa panie z Koła Gospodyń Wiejskich planują już kolejne ciekawe spotkania np. grudniowe dekorowanie pierników czy też wykonywanie przetworów z dynii. Zapraszamy serdecznie do udziału.

Fot. Tomasz Kołodziej

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.