Trwa zbiórka stu tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rentach socjalnych. Dziś jest to 1338,44 zł brutto. To, zdaniem projektodawców zdecydowanie za mało.

Przy szalejącej inflacji od 1 marca 2022 roku renta socjalna wzrosła zaledwie o 7% i wynosi 1338,44 zł brutto (wzrost o 87,56 zł).
Projekt autorstwa posłanki Iwony Hartwich przewiduje podniesienie stawki renty socjalnej do poziomu minimalnego wynagrodzenia. – Moglibyśmy go złożyć jako projekt poselski, ale jako projekt obywatelski daje znacznie większa szansę na jego procedowanie – wyjaśnia opolski radny Sejmiku z PO Robert Węgrzyn. – Sprawa jest na tyle istotna, że nie możemy sobie pozwolić, by zniknęła w sejmowej zamrażarce. Pomoc najsłabszym jest wizerunkiem państwa.

Rentę socjalną pobiera w Polsce 290 tysięcy osób niezdolnych to samodzielnej egzystencji. – Zadaniem państwa jest pomagać osobom wykluczonym – tłumaczy Daniel Palimąka. – Lekką ręką płacimy miliony euro jako kary do Unii Europejskiej a nie mamy dla potrzebujących. To niedopuszczalne. Zachęcamy wszystkich mieszkańców regionu do poparcia tego projektu i złożenia podpisów.

Można to zrobić w każdym lokalu Platformy Obywatelskiej. Podpisy będą także zbierane na ulicy, tam gdzie są duże skupiska ludzi. – W środę i w piątek będziemy tak zbierać na ulicach Nysy – zapowiada Palimąka.

– Mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i okolic zapraszam na jutro, we wtorek, na plac Wolności, gdzie będziemy czekać na chcących poprzeć projekt – poinformował Robert Węgrzyn.  – Chodzi nam o to by renta socjalna kształtowała się na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna ma kompensować brak możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Przeznaczona jest dla osób, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, w wieku dorosłym zamieszkują z rodzicami lub też przebywają wiele lat w instytucjonalnych formach opieki, takich jak domy pomocy społecznej.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

3 komentarze

  1. Bardzo dobra inicjatywa. Osoby niepełnosprawne nie mają czasami na jedzenie. Zamiast bawić się w idiotyczne rozdawnictwo należy w odpowiedni sposób pomóc tym najbardziej potrzebującym.

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.