Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
To doskonała okazja by przyjrzeć się zagadnieniu wielojęzyczności naszego regionu.
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce postanowiło spojrzeć na ten temat poprzez pryzmat czytelnictwa.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Biblioteki Narodowej w 2022 roku 59% Polaków deklarowało, że posiada w domu książki, a 29% że nie ma ani jednej. Jednak w badaniach tych nie wyróżniano języka publikacji.
Wiemy też, że w Polsce od lat panuje nadprodukcja książek. W kraju, w którym poziom czytelnictwa plasuje się w najlepszym wypadku w okolicach 40% , dziennie ukazuje się kilkadziesiąt nowych książek – polskich oraz przekładów na język polski.
Czy w tych czasach, gdy liczba wydawanych książek nijak ma się do liczby osób czytających, publikowanie pozycji niemieckojęzycznych ma sens?

W Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce o wydawanych przez instytucje mniejszości publikacjach niemieckojęzycznych rozmawiać będą:

• prof. Adriana Dawid – profesor Uniwersytetu Opolskiego, historyczka, badaczka dziejów najnowszych Śląska;
• dr Monika Czok – adiunkt Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego, germanistka, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa;
• ks. dr hab. Piotr Tarlinski – dyrektor Centralnej Biblioteki im. Josepha von Eichendorffa, wikariusz biskupi ds. Duszpasterstwa Mniejszości Narodowych i Etnicznych Diecezji Opolskiej;
• Lucjan Dzumla – dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, w ramach którego działa księgarnia HAUSbooks.

Rozmowę poprowadzą: Weronika Wiese, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki ds. Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce oraz dr Michał Matheja, prezes zarządu Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.

Dziś (21 lutego), godz. 17:00
Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce (ul. Szpitalnej 11)
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci przybycia: mailowo na adres cdwbp@cdwbp.opole.pl lub pod numerem telefonu: +48 517 448 045. Więcej informacji na stronie internetowej: www.cdwbp.opole.pl.

Uwaga! Spotkanie odbędzie się na drugim piętrze; z powodu awarii winda jest czasowo niedostępna.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze