Dzisiejszy (17 maja) pożar runa leśnego tylko dzięki szybkiej reakcji mieszkańców i straży pożarnej nie przeniósł się na las. Pożar zauważyła dziś rano mieszkanka Dobrzenia Wielkiego wracająca z pracy. 

Żona wracała z pracy i zauważyła dym w lesie, obudziła mnie i od razu tam pobiegłem, zadzwoniłem też po straż pożarną. Do czasu przyjazdu straży udało mi się gasić obrzeża pożaru, by nie dopuścić do zwiększenia jego zasięgu i przedostania się ognia na korony drzew – mówi Jacek, mieszkaniec Dobrzenia Wielkiego.

Do zdarzenia doszło niedaleko ul. Świerkowej w Dobrzeniu Wielkim. Na miejscu pracowały jednostki OSP Dobrzeń Wielki, OSP Kup i PSP Opole.

Apelujemy! Prawie w całej Polsce występuje duże zagrożenie pożarowe lasu. Podczas spacerów i przejażdżek zachowajcie szczególną ostrożność. Jest bardzo sucho, wystarczy niedopałek, iskra i może zapalić się ściółka  a za nią las. Jeśli zauważymy w lesie dym nie czekajmy tylko sprawdźmy co się dzieje i w razie konieczności wzywajmy odpowiednie służby (tel. 112 lub 998). Pamiętajmy, „Las rośnie wolno, a płonie szybko !”.

Gdyby nie ekspresowa reakcja mieszkańców dzisiejszy pożar mógł się bardzo szybko rozprzestrzenić.

Fot. Czytelnik Jacek

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie