W czwartek 6 sierpnia w Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach upamiętniono 100. rocznicę II powstania śląskiego. Prezentowano m.in. program obchodów poświęconych wydarzeniom z 1920 roku. Województwo opolskie reprezentowało Muzeum Śląska Opolskiego.
Podczas konferencji prezentowano m.in.program działań edukacyjnych i popularyzatorskich związanych z II powstaniem śląskim i dodatek prasowy „II Powstanie Śląskie 1920 roku” przygotowany przez katowicki oddział IPN w 100. rocznicę wybuchu powstania.
– Powstania śląskie miały istotne skutki historyczne, polityczne i gospodarcze dla całego Śląska i Polski – mówi Joanna Ojdana, p.o. dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. – Był to zryw, który w obecnej świadomości mieszkańców Górnego Śląska wciąż powinien być w należyty sposób utrwalany, również przy zachowaniu pamięci o walczących wówczas po obu stronach, a także kobietach, które na swoich barkach niosły ciężar stoczonych walk. Ogromna w tym odpowiedzialność instytucji takich jak Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny.
Jak dodaje, MCP przygotowało na 2020 rok szereg wydarzeń przypominających o rocznicy.
– W tym jest cykl wykładów w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu poświęconych zagadnieniom powstań śląskich, wystawę czasową „W cieniu kampanii plebiscytowej – rok 1920 na Górnym Śląsku”, która prezentowana będzie od 14 października w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, czy konferencję edukacyjno-naukową współorganizowaną z Liceum Ogólnokształcącym nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curii w Opolu – wymienia Joanna Ojdana.
Podczas konferencji wspomniała także o sztandarze „Tobie Polsko”, znajdującym się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny.
– Sztandar powstał na początku 1920 roku w pracowni funkcjonującej przy redakcji wydawnictwa „Katolik” w Bytomiu. W 1920 r. towarzyszył on mieszkańcom wsi Osiek w pochodzie patriotycznym z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Niesiony był z dumą przez Alojzego Szulca, który z narażeniem życia przechowywał go przez kolejne lata jako symbol powrotu Śląska do Polski – opowiada.
Dodajmy, że oryginalny sztandar znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. Został nabyty przez Muzeum w 1968 roku. Jego właściciel Alojzy Szulc przekazał go wraz z fotografią przedstawiającą pochód mieszkańców wsi Osiek do sąsiedniej miejscowości – Rozmierzy z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.