Spotkanie w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny zainaugurowało organizację obchodów setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, które przypadają na rok 2021. Uczestniczy w niej Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. 

Spotkanie zainicjowało Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu wraz z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Stało się ono pretekstem m.in. do powołania zespołu eksperckiego do przygotowania formuły obchodów rocznicy na arenie ogólnopolskiej oraz koordynacji organizacji obchodów na Górnym Śląsku.

Przypomnijmy, że III powstanie śląskie rozpoczęło się 3 maja 1921 r. – w 130. rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku.

– W tradycji polskiej III powstanie śląskie jest symbolem walki mieszkańców Górnego Śląska o przynależność do polskiego pnia narodowego – przypomina Joanna Ojdana, pełniąca obowiązki  dyrektora MŚO w Opolu. –  Powstania śląskie były i są trwałym elementem historycznych doświadczeń mieszkańców ziemi górnośląskiej. Ich problematyki nie sposób wyrwać z globalnego kontekstu historycznego, międzynarodowych uwarunkowań, przyczyn i skutków natury politycznej, społecznej, ekonomicznej czy etniczno-narodowościowej.

I jak dodaje, popularyzacja powstań i losów ich uczestników, wiedzy o historii dyplomatycznego i militarnego sporu o Górny Śląsk podczas całorocznych obchodów 100. rocznicy III powstania śląskiego, pozwoli na wzmocnienie społecznego zainteresowania powstaniami śląskimi na arenie ogólnopolskiej.

– Góra św. Anny, będąc miejscem symbolicznym w wymiarze sakralnym, kulturowym i politycznym stała się symbolem śląskiej tożsamości. Bitwa o nią była największą ze wszystkich, które stoczono podczas powstań – opowiada Joanna Ojdana. – To miejsce dziś wychowuje  nas ucząc współodpowiedzialności, współpracy i wzajemnego poszanowania. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o walczących po obu stronach.

Gośćmi spotkania w Muzeum Czynu Powstańczego byli m.in. wicemarszałek województwa opolskiego – Zbigniew Kubalańca, przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego – Rafał Bartek, wiceprezydent Katowic – Waldemar Bojarun, prezydent Świętochłowic – Daniel Beger, starosta strzelecki – Józef Swaczyna, burmistrz Leśnicy – Łukasz Jastrzębski a także przedstawiciele opolskich oraz śląskich instytucji i środowisk naukowych, kulturalnych, społecznych, harcerskich oraz straży granicznej.

Fot. MŚO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.