Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza 14.12.2023r. o godz. 17:00. (wstęp wolny) wszystkich pasjonatów przyrody na otwarcie czasowej wystawy „OBCY WŚRÓD NAS”, poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom roślin i zwierząt w Polskim środowisku.

Nieustający rozwój cywilizacyjny i bezprecedensowy wpływ działania człowieka na przyrodę skutkują narastającym przekształcaniem środowiska przyrodniczego. Do najbardziej jaskrawych efektów tego procesu należą zmiany zasięgów występowania roślin i zwierząt.

Gatunki, które w wyniku działalności człowieka zostały przypadkowo lub celowo przeniesione z obszaru ich naturalnego występowania na inne tereny, nazywamy GATUNKAMI OBCYMI.

Niestety znaczna ich część łatwo adaptuje się do nowych warunków, namnaża się w szybkim tempie i kolonizuje nowe obszary, a ich obecność nie pozostaje bez wpływu na rodzime gatunki i siedliska. Wpływ ten często jest szkodliwy dla środowiska naturalnego i który przynosi też wymierne straty w gospodarce człowieka.

– Gatunki te nazywamy INWAZYJNYMI. To właśnie tym grupom organizmów poświęciliśmy najnowszą wystawę przyrodniczą – mówi Piotr Zabłocki – kierownik działu Przyrody MŚO.

W pierwszej części ekspozycji znajdują się wielkoformatowe arkusze zielnikowe 43 gatunków roślin zebranych w ostatnich latach głównie na terenie województwa opolskiego. Wśród nich znajdziemy doskonale nam znane gatunki użytkowe, takie jak pomidor zwyczajny, powszechnie występujące maki polne i chabry bławatki, jak również monstrualnych rozmiarów niebezpieczne rośliny zielne – barszcze Sosnowskiego. Zobaczymy też gatunek, którego inwazja na teren naszego kraju miała swoje źródło na Opolszczyźnie…

– W dalszej części wystawy prezentujemy, po raz pierwszy w historii muzeum, tak znaczną liczbę zabytkowych arkuszy zielnikowych z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego, która liczy blisko 11 200 alegatów. Znajdziemy wśród nich najstarsze i najcenniejsze zabytki, zebrane m.in. przez dwóch znamienitych botaników – Karla Bialuchę i Carla Jacoba Dziadzkę, którym także poświęcono miejsce na wystawie – zapowiada Piotr Zabłocki. – Prezentujemy też sposób, w jaki usystematyzowany jest zbiór zielnikowy w kolekcji muzealnej.
Całości dopełniają multimedia dokumentujące badania terenowe oraz sprzęt wykorzystywany podczas tworzenia naukowych zbiorów zielnikowych.

Na ekspozycji poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom fauny zaprezentowano 5 gatunków ptaków oraz 9 gatunków ssaków. Wśród nich znajdują się użytkowane łowiecko bażant, daniel czy jeleń sika, a także znane ze swojego szkodliwego wpływu na rodzimą faunę norka amerykańska, jenot czy szop pracz. Na wystawie znajdziemy również egzotyczny gatunek, którego pierwsze rozmnażające się osobniki stwierdzono na obszarze województwa opolskiego…

Wernisaż: 14.12.2023r. godz. 17:00. Wstęp wolny.

Fot. MŚO

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.