Obwodnica Piastowska liczy blisko 4 kilometry. Droga z ograniczeniem do 60 kilometrów na godzinę została oficjalnie otwarta w piątek (20 grudnia). Nowa przeprawa, która powstała w 14 miesięcy w pełni przejezdna dla mieszkańców będzie od godziny 15.00.

Budowa Obwodnicy Piastowskiej rozpoczęła się w październiku 2018 roku. Jej budowniczy podkreślają, że była to bardzo szybka inwestycja.

– Trudnością był sam ogrom robót do wykonania, część z nich toczyła się na terenach zurbanizowanych – mówił Tomasz Waliczek, kierownik robót drogowych, przedstawiciel wykonawcy. – Powstało niecałe 4 kilometry obwodnicy, ponad kilometr Obwodnicy Północnej został dostosowany do szerokości nowej drogi.

Odcinek Obwodnicy Piastowskiej, od węzła Niemodlińska, do węzła nad Obwodnicą Północną Opola, liczy 3,8 km. Składa się siedem obiektów mostowych, kilka przepustów i dojazdów w murach oporowych.

Droga jest dwujezdniowa. Tworzą ją dwa pasy w obie strony o szerokości 3,5 m oraz pas awaryjny – 2 m.

– Obwodnica jest zaprojektowana i wybudowana bezkolizyjnie. Mamy tu zjazdy, rozjazdy. Mówimy o drodze klasy GP, czyli przyspieszonej głównej – mówi Ireneusz Kłysz, inżynier kontraktu na budowie Obwodnicy Piastowskiej.

Obowiązująca prędkość na Obwodnicy Piastowskiej to 60 kilometrów na godzinę. Na nowy odcinek wykonawca daje 10 lat gwarancji.

– Dla naszej firmy to największa inwestycja, jaką w ostatnich czasach prowadziliśmy – podkreśla Grzegorz Soszyński, prezes zarządu Himmel i Papesch.

 

Obwodnica Piastowska ma odciążyć Zaodrze

Inwestycja kosztowała miasto 135 mln zł. Dofinansowano ją w wysokości 100 mln zł z pieniędzy unijnych.

– Droga jest piękna, dobrze że w Opolu ciągle coś się dzieje. Wcześniej były tu sady – mówiła jedna z mieszkanek najbliższej okolicy. – Martwimy się jedynie, czy nie będzie zbyt dużego hałasu, mieszkamy bardzo blisko. Cieszy nas prędkość do 60 kilometrów na godzinę.

– To potężna inwestycja, wspaniały prezent na święta i Nowy Rok – cieszył się prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski, mówił podczas otwarcia Obwodnicy Północnej.

Miasto już przygotowuje się do budowy kolejnych etapów drogi.  – Nowa obwodnica fantastycznie odciąża Zaodrze od ruchu pojazdów ciężkich. Jej powstanie jest kluczowe dla mieszkańców tej części miasta, jak i osób dojeżdżających z kierunku Wrocławia, Niemodlina, Prószków – wyliczał prezydent.

Podkreślał równeiż, że umiejscowienie obwodnicy jest nie bez znaczenia dla pobliskiej strefy ekonomicznej, obecności Centrum Wystawienniczo-Kongresowego i centrum handlowego Karolinka.

– W dodatku droga łączy się z Obwodnicą Północną, która idzie aż od ulicy Strzeleckiej – tłumaczył prezydent dodając, że drugi odcinek drogi dokumentacyjnie jest już gotowy i otrzymał pozwolenie budowlane, a barierą jest pozyskanie pieniędzy.

Drugi odcinek Obwodnicy Piastowskiej będzie biegł od ulicy Niemodlińskiej do ulicy Krapkowickiej, a trzeci od Krapkowickiej do ulicy Podmiejskiej.

– Ten trzeci etap będzie jednak dotyczył mostu nad Odrą – podsumował Wiśniewski.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.