Podsumowanie roku 2019 w opolskiej gospodarce odbyło się w piątek wieczorem w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Wyróżnienia od Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki otrzymało pięć firm rodzinnych oraz pięć firm, które zrealizowały lub realizują innowacyjne projekty. 

Nagrody dla firm rodzinnych dostały przedsiębiorstwo Nagaba, które stworzyło buty skokowe dla kadry polskich skoczków narciarskich, Piekarnia Wodnicki, firma Marciniak Usługi Gastronomiczne, spółka Mateusz Karpiński „Gastronomia MM” – twórca marki lodów Sopelek oraz produkująca od 90 lat okna firma Kapica.

Rodzinny biznes to wyzwanie

– Początki nie były łatwe, a my na rynku jesteśmy od 1992 roku. Najpierw miałam mężowi tylko pomagać, ponieważ jestem geodetą z wykształcenia, ale tak się już zakotwiczyłam i zostałam, pracując 25 w swoim zawodzie i już dłużej w piekarni. Mąż jest znakomitym technologiem, a ja całą resztą. Chyba się uzupełniamy – mówiła Leokadia Podgórska-Wodnicka z piekarni Andrzeja Wodnickiego.

CZYTAJ: Kolejny dobry rok OCRG i firm. Podsumowanie

– Wszyscy znają nasz chleb. Nawet w urzędzie na mnie wołają „To ten pan od chleba” – śmieje się Andrzej Wodnicki, podkreślając, że stawiają na tradycyjne pieczywo według starych receptur.

OCRG doceniło innowacyjne projekty i firmy rodzinne. Wielka gala za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na zdjęciu Leokadia i Andrzej Wodniccy z wyróżnionej Piekarni Wodnicki. / fot. Anna Konopka

Pięć firm, które na innowacyjne projekty dostały unijne dotacje, wyróżniono nagrodami. Wśród nich znalazły się: Centrum Badawczo – Produkcyjne „ALCOR” z Opola, które opracowuje folie ochronne do ochrony gleb i roślin przed szkodliwym działaniem soli drogowej czy Centrum Naukowo-Badawcze LADROB Łukasz Latała, które w swoim centrum badawczo-rozwojowym, zbudowanym z unijnym dofinansowaniem, pracuje nad probiotykami i ekstraktami ziołowymi, które zastąpiłyby antybiotyki stosowane w hodowli drobiu.

– Wyselekcjonowaliśmy 45 ziół, które mają działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Ich skuteczność testowaliśmy o pozyskiwane szczepy bakterii chorobotwórczych z terenu – mówi Łukasz Latała.

– Sprawdzaliśmy, które są najskuteczniejsze w swoim działaniu. Na tej podstawie oparliśmy recepturę produktu, który był testowany na kilkunastu fermach.

Inne wyróżnione firmy to Mechatronika Rafał Matejuk, pracująca nad mobilnym, wysokowydajnym urządzeniem do ładowania akumulatorów, Hard Beans Coffee Roasters, która prowadzi prace nad urządzeniem do wielopłaszczyznowej kalibracji ziaren w młynkach, by poprawić jakość kawy oraz spółka  Atmoterm, która umożliwia wykorzystywanie potencjału z danych środowiskowych m.in. do prezentowania informacji społeczeństwu na mapach i dedykowanych raportach.

Fot. Jarosław Małkowski

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.