Odblaski ratują życie !

Pamiętajmy dla własnego bezpieczeństwa, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa naszych dzieci warto nosić odblaski.

Corocznie z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, braku rozwagi, nieodpowiedniej prędkości, braku odblasków dochodzi do wypadków i potrąceń z udziałem pieszych, jak i rowerzystów.

Gwałtownie zmieniające się warunki drogowe, szybko zapadający zmierzch, opady deszczu lub śniegu, mgły i śliska nawierzchnia nie sprzyjają zarówno kierowcom, jak i pieszym. Dlatego policjanci, dbając o bezpieczeństwo nas wszystkich, sprawdzają czy piesi używają odblasków, a także czy kierowcy zachowują się właściwie wobec niechronionych uczestników ruchu.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki.

Odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy też motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. To właśnie ta niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego odnosi najcięższe obrażenia. Po zmierzchu, pieszego lub rowerzystę, którzy posiadają elementy odblaskowe, kierowca może zobaczyć już z odległości ponad 130 metrów. Gdy niechroniony uczestnik ruchu nie ma odblasków, odległość ta maleje nawet 3-4 krotnie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i uniknięcie potrącenia.

Pamiętajmy możemy zapobiec tym zdarzeniom używając odblaski.

Fot: www.goscieradow.pl, www.lubuska.policja.gov.pl

Źródło: KWP w Opolu.

Odblaski ratują życie !

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie