Odpady budowlane

Odpady – zgodnie z definicją zawartą w ustawie o odpadach, to każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Każdy remont, renowacja, czy budowa wiąże się z wytwarzaniem odpadów budowlanych, które sklasyfikowane są jako 17 grupa w katalogu odpadów.

W grupie tej znajdują się m.in. takie odpady, jak:
– odpady materiałów i elementów budowlanych oraz drogowych (np. beton, płyty, cegły, ceramika),
– odpady drewna, szkła oraz tworzyw sztucznych (np. pozostałości materiałów stosowanych do wytwarzania drzwi i okien),
– odpady asfaltów, smół oraz produktów smołowych (np. pozostałości materiałów izolacji przeciwwilgociowych i pokryć dachowych),
– odpady i złomy metaliczne oraz stopów metali (np. pozostałości z instalacji sanitarnych i elektrycznych),
– materiały izolacyjne oraz materiały konstrukcyjne zawierające azbest (np. styropian, wełna mineralna).

Każdego roku w Polsce wytwarzanych jest ok. 4 mln ton takich odpadów, co stanowi blisko 4 % odpadów z sektora przemysłowego. Biorąc pod uwagę mający miejsce w ostatnich latach rozwój branży budowlanej, szacowany jest stopniowy stały wzrost ilości tych odpadów. W związku z tym, że do 2020 r. aż 70 %  masy odpadów budowlanych ma być poddanych recyklingowi, należy unikać ich składowania.

Pozytywną cechą odpadów budowlanych i rozbiórkowych jest to, że mimo zróżnicowania strumieni ich wytwarzania pod względem ilościowym, stopnia rozproszenia oraz składu morfologicznego, zawierają one znaczne ilości materiałów, które stosunkowo łatwo można odzyskać. Materiały te po prostym przetworzeniu stanowią pełnowartościowe kruszywo budowlane, mogące znaleźć zastosowanie zarówno przy produkcji materiałów i elementów budowlanych, podczas budowy obiektów budowlanych i dróg, jak i przy niwelacji terenu.

Przetworzony gruz wykorzystany do podbudowy fundamentu nowego budynku poza oszczędnością surowców naturalnych zmniejsza też koszty przedsięwzięcia. Recykling może okazać się szczególnie opłacalny w rejonach oddalonych od głównych źródeł zaopatrzenia w kruszywa, ponieważ zastosowanie materiałów z recyklingu pozwala wyeliminować koszty transportu. Perspektywa budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz potrzeba dostosowania istniejącej sieci dróg do standardów UE pociągnie za sobą konieczność wykorzystania surowców pochodzących właśnie z recyklingu.

Mieszkańcy Gminy Dobrzeń Wielki mają możliwość oddania we własnym zakresie  odpadów budowalnych do PSZOK-u w Chróścicach.

Jednocześnie firma Prowod Sp. z o.o. w korzystnych cenach ze swojej strony oferuje wynajem kontenerów KP7 na odpady budowlane podstawianych na czas remontu. Zamówienia na usługę od osób prywatnych i firm przyjmowane są  pod nr tel. 774695556 wew. 24 od pon. do pt. w godz. 7-15.

Źródła:
https://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/odzysk-odpadow-z-budowy-remontow-i-demontazu-obiektow-budowlanych
https://ecomanager.pl/innowacje-w-gospodarce-odpadami-budowlanymi/
https://www.muratorplus.pl/technika/maszyny-urzadzenia-budowlane/recykling-odpadow-budowlanych_58302.html
https://ekolia.pl/odpady-budowlane/
https://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/odpady-budowlane
https://um.cieszyn.pl/smieci/?odpady-rozbiorkowe,36
https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/budowa/sprzet-budowlany/taczki/jak-utylizowac-odpady-budowlane.html

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info