Odpady niebezpieczne

Odpady niebezpieczne to odpady wykazujące co najmniej jedną spośród właściwości niebezpiecznych określonych w załączniku nr 3 do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach (Dz. U. 2013 poz. 21). Do takich właściwości możemy zaliczyć m.in. wybuchowość, łatwopalność, toksyczność, mutagenność czy utlenialność. Producenci mają obowiązek informowania klientów o takich właściwościach swoich produktów poprzez odpowiednie, pokazane poniżej, oznaczenia na opakowaniach.

Odpady niebezpieczne

Z kolei do składników powodujących, że odpady należy traktować jako niebezpieczne należą np. fenole, rtęć, ołów, nikiel, chrom oraz wiele innych związków wymienionych w załączniku nr 4 do ww. ustawy. Odpady niebezpieczne potraktowane w niewłaściwy sposób mogą zagrażać zdrowiu ludzi, zwierząt a także środowisku. Dlatego też gospodarka nimi wymaga prawidłowego prowadzenia i szczególnej kontroli. Eliminacja zagrożeń wywołanych przez te odpady polega na ich bezpiecznym unieszkodliwieniu.

Odpady niebezpieczne powstają zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w gospodarstwach domowych, gdzie ich udział w ogólnej masie odpadów stopniowo wzrasta ze względu na używanie coraz to większej liczby środków chemicznych w trakcie prac domowych.

Obligatoryjnie zakazuje się mieszania odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów, mieszania odpadów niebezpiecznych z odpadami innymi niż niebezpieczne, a także mieszania odpadów niebezpiecznych z substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczania substancji niebezpiecznych.

Odpadów niebezpiecznych nie należy wrzucać do zwykłego pojemnika na odpady. Nie zapominajmy o tym, że odpadów niebezpiecznych nie można również spalać, zakopywać, wyrzucać do lasu, wylewać do kanalizacji, gruntu czy wody.

Aby ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów niebezpiecznych, wystarczy kilka prostych wskazówek i nawyków. Przede wszystkim zamiast baterii jednorazowych używajmy akumulatorków nadających się do ponownego naładowania, olej wymieniajmy w specjalistycznych punktach wymiany oraz nie stosujmy chemicznych środków do zwalczania chwastów czy owadów. Starajmy się również szukać mniej toksycznych zamienników używanych substancji.

Mieszkańcy Gminy Dobrzeń Wielki mają możliwość pozbywania się odpadów niebezpiecznych w PSZOK-u zlokalizowanym w Chróścicach, gdzie nasza Spółka przyjmuje m.in. opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone. Każdy z nas odpowiedzialny jest za stan środowiska naturalnego, w którym żyje, dlatego chętnie korzystajmy z tej możliwości.

Źródła:
https://www.ekodolina.pl/text_pages/odpady-niebezpieczne,69.html
https://www.mmconsulting.waw.pl/baza-wiedzy/62-jaka-jest-definicja-odpadow-niebezpiecznych
https://www.zb.eco.pl/article/odpady-niebezpieczne-a463l1
https://www.zzosierzno.24tm.pl/niebezpieczne.html
https://bogatynia.pl/content/view/full/19970
https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/odpady-i-recykling/selektywna-zbiorka-odpadow/odpady-niebezpieczne/
https://www.zzosierzno.24tm.pl/niebezpieczne.html
https://www.sanator.pl/klasyfikacja-odpadow/odpad-niebezpieczny.html

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info