Jakiś czas temu opublikowaliśmy komentarze opolskich kierowców, którzy są bardzo niezadowoleni z obecnego systemu sterowania ruchem. Poprosiliśmy o komentarz Miejski Zarząd Dróg w Opolu, przedstawiamy odpowiedź. 

„Czerwone światło zapala się na pustym skrzyżowaniu, nie ma samochodów, a i tak trzeba czekać na zielone. To jest tak absurdalne, że człowiek zaczyna się rozglądać czy może jednak nie przejechać na tym „czerwonym” bo droga jest pusta” – komentuje Pan Mariusz, mieszkaniec ZWM. – To jeden z komentarzy, które otrzymaliśmy od opolskich kierowców.

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ: Kierowcy wściekli, nowy system zarządzania ruchem to niewypał?

Poprosiliśmy o komentarz Miejski Zarząd Dróg, oto odpowiedź:

Inteligentny System Transportowy w Opolu realizowany jest przez firmę Sprint S.A. za pomocą systemu SPRINT/ITS/SCATS, stanowiącego platformę integracyjną łączącą wszystkie podsystemy w spójne środowisko. Platforma ta została zaimplementowana w wielu systemach ITS wykonanych na terenie Polski przez Sprint S.A.

W chwili obecnej została już wykonana sieć transmisji danych oraz powstaje Centrum Zarządzania Ruchem. Trwają prace modernizacyjne na skrzyżowaniach polegające na dostosowaniu sygnalizacji świetlnych do wymagań systemu. Na każdym skrzyżowaniu zmieniany lub modernizowany jest sterownik sygnalizacji świetlnej oraz wgrywany jest nowy program sterujący sygnalizacją świetlną. Na części skrzyżowań  nowe oprogramowanie zmienia układ faz poszczególnych potoków ruchu. Obecna sytuacja jest okresem przejściowym, w którym mogą wystąpić utrudnienia dla użytkowników ruchu.

Za wszelkie utrudnienia związane z wykonywaniem i wdrażaniem systemu ITS w Opolu przepraszamy. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do kierowców o bezpieczną i ostrożną jazdę oraz zwracanie uwagi na istniejące oznakowanie na skrzyżowaniach.

Po uruchomieniu systemu, sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych,  zostaną objęte sterowaniem adaptacyjnym acyklicznym, uwzględniające dostosowywanie w czasie rzeczywistym zmiennych sterujących (offset, split, długość cyklu, sekwencja sygnałów) do aktualnie panującej sytuacji ruchowej, co doprowadzi do optymalizacji sterowania w skali całej sieci dróg miejskich i poprawy warunków ruchowych w mieście Opolu.

Zakończenie prac modernizacyjnych oraz informatycznych planowane jest na początku trzeciego kwartału bieżącego roku.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie