Wierni z Dobrzenia Wielkiego obchodzili w niedzielę odpust ku czci św. Rocha. Na sumie odpustowej rozdano 2200 komunikantów. Tradycyjnie przyjechały także figury Maryi m.in. z Popielowa czy Chróścic.

Święto patrona aptekarzy wypadało w tym roku 16 sierpnia. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się jednak dopiero w sobotę. Spod parafialnego kościoła wyruszyła procesja, która przeszła do kościoła, znajdującego się na cmentarzu. W tym dniu odbyły się nieszpory oraz msza z pielgrzymami z Fałkowic.

Największą frekwencją podczas obchodów odpustu cieszy się suma odpustowa. W bieżącym roku ok. 2200 wiernych przyjęło Najświętszy Sakrament. Odbyły się także msze w godzinach: 7:00, 8:15, 9.30 i 17:00. Łącznie rozdano przeszło cztery tysiące hostii. W ubiegłym roku z powodu intensywnych opadów deszczu tylko ponad trzy tysiące wiernych przyjęło Komunię. Natomiast w zeszłych latach średnio rozdawano 5000 komunikantów. Swoją obecność na mszy dla chorych o godz. 10. w poniedziałek zapowiedział ks. biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. Świętowanie zakończy się w poniedziałek o godzinie 18.30 mszą za zmarłych. Po niej wierni powrócą z figurą świętego do kościoła parafialnego.

Na głównej mszy obecni byli także wierni z Popielowa, Chróścic czy Niewodnik. Każda z tych parafii przybyła, by uczcić św. Rocha z figurami. Kultywowana w ten sposób jest zapominana tradycja pielgrzymowania z postaciami Maryi do sąsiednich wiosek.

Popielowanie przybyli w tym roku do Dobrzenia z dwoma figurami Matek Jezusa. Obie mają ponad sto lat. Stojąca Maryja wykonana jest z gipsu i została niedawno odrestaurowana dzięki programowi Dom Kultury +. Nieśli ją panowie: Łukasz Panek, Damian Stasch, Roland Gandyra, Piotr Szafrański.

Druga figura przedstawia siedzącą Maryję, trzymającą Dzieciątko Jezus na kolanach. Odnowiono ją ze środków zebranych podczas wodzenia kozła. Wykonana została z drzewa. Trudu pielgrzymowania z nią podjęły się panie: Renata Rychlik, Martina Gamrot, Urszula Dudzik i Sylwia Kalinowska.

Dotychczas w Polsce wzniesiono 63 kościoły ku czci św. Rocha. W diecezji opolskiej jest ich aż sześć. Pątnicy przybywający na odpust do Dobrzenia Wielkiego chcą podziękować za ochronienie ich przodków przed panującą wówczas epidemią i proszą o dalszą opiekę i ochronę.

Fot.: Marcin Luszczyk

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie