Sanktuarium na Górze św. Anny odwiedziło tysiące wiernych z województwa opolskiego i nie tylko, aby to właśnie św. Annie powierzyć swoje troski i prosić ją o opiekę. W niedzielę (24 lipca) obchodziliśmy odpust św. Anny, patronki diecezji opolskiej. W uroczystościach odpustowych uczestniczył m.in. Arcybiskup Stanisław Budzik – Metropolita Lubelski.

Wierni przychodzili na odpust pieszo, przyjeżdżali samochodami i rowerami. Na rajskim placu, jak co roku, ustawiły się długie kolejki do spowiedzi, a Grota Lurdzka i bazylika zapełniły się tłumem chrześcijan. Śpiewano pieśni, litanie oraz modlitwy ku czci św. Anny. Nie zabrakło również odpustowych słodkości i pamiątek.

– Uczestnictwo w odpuście na Górze św. Anny to wieloletnia tradycja, gdyż ludzie  przyjeżdżają tutaj często z daleka. Święta Anna czuwa nad każdym z nas i każdego  obdarza swoją opieką – mówił ojciec Jonasz Pyka, gwardian annogórskiego klasztoru franciszkanów. – Mam nadzieję, że ludzie przybywają na Górę św. Anny przede wszystkim ze względu na wiarę, dając w ten sposób wspaniałe świadectwo innym. Zachęcam wszystkich do codziennej modlitwy przez wstawiennictwo św. Anny. Jestem pewien, że Góra św. Anny łączy pokolenia i oby nigdy się to nie zmieniało, bo potrzeba nam jedności i wspólnoty. Góra św. Anny jest miejscem szczególnie ważnym również dla śląska. Wierni co roku przyjeżdżają tu nie tylko na odpust, ale również na wiele innych wydarzeń, jakie dzieją się w życiu Kościoła.

Na jednym z kazań głoszono o ważności wspólnoty w Kościele, skupiając się na trzech podstawowych filarach życia katolickiego: modlitwie, niedzielnej Mszy Świętej oraz Sakramencie miłosierdzia Bożego, czyli spowiedzi. To właśnie oczyszczenie serca, prowadzi do zbawienia. Podkreślono również, że życie małżeńskie i rodzinne szczególnie potrzebuje tych filarów. Wypełniając je, jeszcze bardziej zbliżamy się do Boga i uczymy się kochać drugiego człowieka.

– Co roku przychodzę na odpust św. Anny i co roku odczuwam niesamowitą atmosferę tego miejsca – przyznała Joanna, mieszkanka Leśnicy. Święta Anna umacnia mnie i dodaje siły na każdy następny dzień. Powierzam jej w opiekę zmarłego męża i wszystkich moich bliskich. Dzięki modlitwie czuję, że życie ma sens, a opieka świętej Anny pozwala mi przezwyciężyć wszelkie trudności.

Świętą Annę uznaje się za patronkę matek, kobiet rodzących, małżeństw, wdów żeglarzy, piekarzy oraz ubogich. Ukazywana jest najczęściej z Najświętszą Marią Panną lub z Maryją i małym Jezusem. 

,, Niech się, co chce, ze mną dzieje,
W Tobie, święta Anno, mam nadzieję!”

fot. Milena Skóra

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.