W zamkowy mur w Niemodlinie uderzył w sobotę 24.06 bus. Zabytek kilka tygodni temu został odrestaurowany, a teraz ponownie wymaga naprawy. Basteja grozi zawaleniem.

W sobotnie popołudnie z nieznanych przyczyn kierowca busa wjechał w odnowione niedawno zabytkowe mury. Kierowca nie doznał poważniejszych obrażeń, jednak mur został znacznie uszkodzony. W obiekcie widocznie są liczne pęknięcia oraz uszczerbki.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu wyłączyła z ruchu jeden z pasów jezdni oraz wydała zakaz poruszania się dla pieszych w tym miejscu. Obowiązuje tam ruch wahadłowy.

XVI-wieczne mury niedawno zostały odrestaurowane w ramach projektu „Transgraniczne dziedzictwo rodu Praschma”. Naprawa muru kosztowała około 85 tysięcy złoty. O dalszych losach zabytku ma decydować Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Mieszkańcy przekonują, że jest to kolejny argument przemawiający za budową obwodnicy. To już drugi taki przypadek, że basteja została uszkodzona. Obwodnica miałaby zredukować ilość samochodów w mieście oraz poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.

Fot.: UM Niemodlin

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie